Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Aldatılma Sonrası İyileşme

Uzman Psikolog Zehra Erol

Aldatılma Sonrası İyileşme Zehra Erol e1506511994492 - Aldatılma Sonrası İyileşme

Aldatılma sonrası iyileşme bir süreçtir. Sıradanlaştırılmaya çalışılsa da aldatılma travmatik bir yaşantıdır. Yaşanan olaya, kişinin duyarlığına göre travmaya neden olur. Olayın yaşanışının ardından iyi olma bir süreçtir. Psikolojik destek sürecinde de aşağıdaki aşamalar üzerinde çalışılır.

1. İlk aşama olayın neden nasıl olduğunu anlama çabası. Zihinde yaşananlar dağınık bir şekildedir olanları anlama çabası vardır. Duygusal anlamda ise yaşanan gerçekliğin yarattığı derin bir sarsıntı ile bağlantılı duygular; Şaşkınlık, üzüntü, boşluk ve acı duyguları görülebilir.

2. Süreci nasıl yöneteceğini bilememe ve yaşamını hızla toparlama yaşanan yoğun duygulardan bir an önce kurtulma çabası ve yanılgısı ile baş edebilme.

3. İyi olmak için çaba gösterme isteği. Bunun farklı nedenleri vardır. Evliliği sürdürebilmek, ayrılabilmek, kendi başına yaşamına devam edebilmek gibi.

4. Aldatılmanın kendi hatanız olmadığının ve sizinle ilgili olmadığının farkına varabilmek. Kendini yargılamak ve suçlamaların azaltılması.

5. Psikolojik destek süreci içinde yeni farkındalıklarla birlikte, duygularda ki değişimler ve duygusal yoğunluğun hafiflemesi ile yaşananların yeniden değerlendirilmesi.

6. Başına gelen sorunlarla başa çıkabileceğinize İnanmak ve özsaygının inşa edilmesi.

7. Yeni ve güvenli bir ilişki için hazır hissetmek.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız