Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Aldatılmanın Psikolojik Etkileri

Uzman Psikolog Zehra Erol

Aldatılmanın Psikolojik Etkileri Zehra Erol e1508230124877 - Aldatılmanın Psikolojik Etkileri
Sevdiğiniz kişi tarafından aldatılmak en acı veren deneyimlerden biridir. Yakın ilişkilerde sevdiğiniz kişiyle dürüst ve güvenilir bir ilişki de bulunmak en doğal beklentidir. Yakın ilişkilerde zaman ilerledikçe birlikte olduğunuz kişiyi iyi tanıdığınıza dair bir inanç gelişir. Yaşantılar, paylaşımlar ve o en yakın olduğum kişi onu tanıyorum inancı ilişkinizde güvende ve rahat hissetmeye neden olur. İlişkide zorluklar ve problemler olsa da yakın ilişki de olduğunuz kişinin bunu yapacağına inanmak oldukça zordur.

Aldatıldığını anlayan kişi şaşırır, yaşananları kavraması zorlaşır. Aldatıldığını öğrendiğinde kişinin inançları sarsılır. Aynı zamanda yaşadıklarının ve algıladıklarının doğruluğunu sorgular. Yaşadıklarının gerçekliği konusunda tereddüt oluşur. Daha önce farkına varamadığı içinde kendini suçlar. İhanete uğrayan kişi için beklenmedik şekilde gelişen bu durum travmatik etkileri olabilir. Uzun vadede zorlayıcı psikolojik yansımaları görülebilir. Beklenmedik, zedeleyici şekilde gelişen aldatmanın psikolojik etkileri;

-Duygusal iniş, çıkışlar. Aşırı duygusal tepkiler.

-Kendini korumaya yönelik davranışlar. (Kontrol davranışları; cep telefon kontrolleri, faturaları, kart harcamalarını kontro ederek aynı davranışa marzu kalmayı önleme)

-Uyku problemleri. Uyumada zorlanma.

-Sosyal yaşamdan uzaklaşmak

-Odaklanma zorlukları

-Yaşanan olayla ilgili konuşmaktan kaçınma

-Yaşanan olayla ilgili rahatsız eden, sıkıntı yaratan düşünceler.

Beklenmedik, kişiyi değersizleştirici, örseleyici bir aldatılmanın etkileri bir yıl veya daha fazla zamanı alabilir.

İlişki de bir şeylerin yolunda gitmediğini anlayan eş bunu ifade ettiğinde aldatan kişiler sıklıkla eşinin sorun çıkardığına dair suçlayıcı yaklaşımda bulunurlar. Aldattığı ortaya çıkınca da bu davranışın sorumluluğu kendisinde olmasına rağmen eşini suçlayarak ilişkilerine ve eşine dair bir çok olumsuz eleştiri de bulunur. Bu tutumlara sık ve yoğun maruz kalan kişinin kendi duygu ve sezgilerinden şüphe etmesine sorun kendisindeymiş gibi algılamasına neden olur. Bu da olayın psikolojik etkisini arttırır. Aldatılma sonrası ayrılık gibi ilişkinin devam etmesi de bir seçenektir. Bu her iki kişinin de yoğun çaba göstermesi ile mümkündür. İlişkinin devam etmesi için güvenin ve saygının yapılandırılması gerekir.

-Bu üzücü süreçte kendinizi ihmal etmemeniniz önemli..Beslenmenizi aksatmamak, spor yapmak, dinlenme ve çalışma zamanlarınızı organize etmek önemli..Alkolü rahatlama aracı olarak görmeyin..

-Yaşadığınız deneyimi genellemeyin. Bütün erkekler yapar, bütün kadınlar yapar vb..

-Öfkeniz diğer zorlayıcı duygularınızı yaaşamanızı zorlaştırabilir. Duygularınızı anlamaya çalışın.

-Yalan, aldatılmak insanı önemli ölçüde incitir. İster ilişkiniz sürsün, ister bitsin yavaş yavaş süreci kavrayacak, yaşadıklarınızın kazandırdığı farkındalık ve zorlu bir süreçle başa çıkabilmek güçlü hissetmenizi sağlayacaktır.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız