Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Anne Baba Tutumları

Uzman Psikolog Zehra Erol

Anne Baba Tutumları Zehra Erol e1506499835947 - Anne Baba Tutumları
Anne baba tutumları çocuğun gelişimin her alanında ve aşamasında oldukça önemlidir. Duyguları ifade etme biçimi, duyguların ne kadar güçlü hissedildiği, ne kadar sürdüğü, davranış ve düşünme şekilleri bireysel farklılıkları belirler. Bireysel farklıları şekillendiren unsurlardan biri de anne baba tutumlarıdır. Farklı anne baba tutumları vardır.

-Otoriter anne babalar; Hataya toleransı düşük olan ebeveynlerdir. Çocuğun hataları karşısında aşırı tepki verir ve cezalandırırlar. Cezalandırarak veya korkutarak kendisine saygı duymaya zorlayan ebeveynlerdir. Çocuklarına katı kurallar koyarlar, çocuklarını anlamaya çalışmaz ve dinlemezler. Bu kişilerin çocukları kaygılıdır, zayıf iletişim becerileri vardır ve çoğunlukla mutsuzdurlar.

-Demokratik anne babalar; Çocuklarını bağımsız olmaya teşvik ederler, sınırları ve kontrolleri de vardır. Çocuğun kendini anlatmasına izin verirle ve anlamaya çalışırlar. Sevgilerini gösterir, çocuğun yapıcı, olumlu davranışlarını pekiştirilir.

-İhmalkar anne ve babalar; Ebeveynlerin çocuğun yaşamıyla yeteri kadar ilgilenmediği bir yaklaşım şeklidir. Bu ebeveynler çocuklarına zaman ayırma, ihtiyaçlarını fark etme ve giderme konusunda zorluklar yaşarlar. Çocuklar anne ve babalarının yaşamında diğer şeylerin(iş, arkadaş, akrabalar) çok daha önemli olduğunu hissederler. Bu kişilerin çocukları sosyal açıdan zayıf, öz kontrolde zorlanan, özsaygıları düşüktür.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız