Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Anne Babanın Aşırı Koruyucu Tutumları

Uzman Psikolog Zehra Erol
Anne Babanın Aşırı Koruyucu Tutumları Zehra Erol e1507471948728 - Anne Babanın Aşırı Koruyucu Tutumları
Ebeveynlerin çocuklarına yönelik farklı tutumları vardır. Bunlardan biri de aşırı koruyucu yaklaşımlarıdır. Bu ebeveynler;

-Çocuklarını zorlayacı duygulardan uzak tutmaya çalışır. Çocukları üzülmemesi, hayal kırıklığına uğramaması için aşırı çaba sarf ederler.

-Fedakardırlar. Çocuklarına kendilerini adarlar.

-Çocuğu olumsuz bir durumla karşılaşmaması için çocuğun hayatı ile ilgili her konuyu bilmek isterler. Hatta buna çocuğun tüm düşünce ve duygularını da dahil ederler.

Anne babanın aşırı koruyucu tutumları kişi üzerindeki etkilerini değerlendirirsek;

-Aşırı koruyucu tutumlar çocukların özerk davranmasını, hata yapmasını zorlaştırır. Çocuk kendi aldığı kararların sonuçlarını görme ve hatalarından öğrenme fırsatını bulamaz. Bu da çocuğun kendine güvenen bağımsız yetişkinler olmalarını zorlaştırır.

-Aşırı koruyucu ailede yetişen kişiler karşılaştıkları problemlerle kendi kişisel kaynaklarını kullanarak baş etmede oldukça zorlanırlar. Anne baba çocuğun her zaman yanında olduğundan tek başına kaldığında desteğin olmaması boşluk hissetmesine neden olur. Bu boşluk duygusunun yaşattığı sıkıntılarla baş etmek kişi için oldukça zorlayıcıdır. Aynı zaman da tek başına kaldığında karar almak ve bu kararın sorumluluğunu üstlenmekte oldukça güçtür.

– Sorumlulukları çocuk yerine ebeveynler üstlendiğinden tek başına yaşamakta oldukça zorlanırlar. Kişisel sorumluluk almak ve dıştan destekler olmadan yaşam oldukça zorlayıcıdır.

Ebeveynler aşırı koruyucu yaklaşımlarını yeniden gözden geçirirsek;

-Çocuğun gelişim sürecinde yaşına uygun sorumluluklar vermeli

-Çocuğun aileye katılımı ile birlikte doğal olarak özel yaşamda kısıtlamalar olmaktadır. Ebeveynlerin birlikte organize olarak kendilerine de zaman ayırmaları önemlidir.

-Çocuğun duygularını anlamak, dinlemek duygusal gelişimi için oldukça önemlidir. Diğer yandan çocuğun duygularını yaşamasına da fırsat tanımak gerekir.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız