Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Annelerin Ebeveynlik Tarzları ve Çocuklarına Etkisi

Uzman Psikolog Zehra Erol

Annelerin Ebeveynlik Tarzları ve Çocuklarına Etkisi Zehra Erol e1506973998635 - Annelerin Ebeveynlik Tarzları ve Çocuklarına Etkisi
Annelerin ebeveynlik tarzları ve çocuklarına etkisi farklıdır . Burada 4 farklı yaklaşımdan bahsedeceğiz.

Mükemmeliyetçi ebeveynler; Yaşanma ihtimali olan olumsuzlukları ortadan kaldırmak için aşırı çaba sarf eden, aşırı kontrollü, nasıl göründüğünü çok fazla önemseyen ebeveynlerdir. Çocuklarına sık sık yaptıkları işi, görev ve sorumluluklarını tam yerine getirmeleri konusunda mesajlar verirler. Güçlü bağlılıkları vardır. Sebat eder, sıkı çalışırlar. Bu ebeveynlerin çocuklarında kuvvetli bir sorumluluk hissi vardır. Bu nedenle performans gerektiren konularda çocuklarında kaygı artışı görülebilir. İşlerin tam ve eksiksiz yapılmasına yönelik mesajlar çocuklarında yetersizlik duygusunun gelişimine zemin oluşturur. Çocuklarda da nasıl göründükleri konusunda hassasiyet vardır.

Arkadaş ebeveynler; Bu ebeveynler çocukları ile ilişkilerinde sınırlar oluşturmazlar. Çocukları ile her konuyu konuşup her şeyi paylaşabileceklerine inanırlar. “Her şeyini bana anlatabilirsin” mesajını sık sık verirler. Çocuk yaşamı ile ilgili kararları kendi alır. Bu da zaman zaman annenin alacağı sorumlulukları erkenden çocuğun üstlenmesine neden olur. Bu durum çocuk için zorlayıcıdır. Yaşamda bir adım öteye gidebilmek için sorumlulukları fazlasıyla almak durumunda kalabilir. Bu yaklaşım çocuğun ilişkilerde hassasiyet oluşturmasına, önemsenmediğini hissetmesine neden olabilir.

Önce ben diyen ebeveynler; Kendini en önde tutan, kendilerini düşünen ve çocuklarının ayrı bir birey olduğunu göremeyen ebeveynlerdir. Çocuğun varlığı da annesinin ön plana çıkmasına yöneliktir. Annenin duyguları, istekleri ön plandadır. Bu nedenle bu ebeveynlerin çocukları erken yaştan itibaren insanların duygularını önemseme, sorunlarını çözmeye yönelik deneyimlerle tanışırlar. Kendi kararlarını vermede zorlanırlar.

Tutarsız ebeveynler; Duygularına göre ebeveynlik tarzı olan kişilerdir. O anda yaşadığı duygu neyse ona göre tepki verirler. Üzüntü, öfke, kaygı, mutluluk ne yaşıyorlarsa onu yansıtırlar. Anlık duygularının etkisiyle davrandıkları için davranışlarındaki tutarlılık zayıftır. Çocukları ne zaman ne tepki vereceğini kestiremez. Duygularını gördükçe yavaş yavaş anlamaya başlar. Bu ebeveynler duygularını fazla yansıttıkları için çocukları duygu denizinde boğulabilirler. Bu kişilerin çocukları insanların duygularının farkına varmayı erken yaşta keşfederler.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız