Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Annenin Çocuğun Duygusal İhtiyaçlarını İhmal Etmesi

Uzman Psikolog Zehra Erol

Annenin Çocuğun Duygusal İhtiyaçlarını İhmal Etmesi Zehra Erol e1507632938412 - Annenin Çocuğun Duygusal İhtiyaçlarını İhmal Etmesi
Annenin çocuğun duygusal ihtiyaçlarının ihmal etmesi uzun vadede çocuğun kendisini nasıl gördüğünü de belirler. Çocuk sevildiğini, sayıldığını, güvende olduğunu , özel olduğunu ve varlığından dolayı inasnaların memnun olduğunu hissettiği ortamda mutludur. Kendini olumlu algılar. Böyle bir ortamda büyümeyen çocuklar güvensiz, kaygılı, kendinden memnun olmayan bireyler olmaya yönelik risk taşırlar. Bu nedenle anne çocuk ilişkisinde ki duygusal boyut oldukça önemlidir.

Çocukluk döneminin insan yaşamında oldukça önemli bir yere sahip olmasının nedeni; erken yaşlarda çocukların yaşanan olayları bütünüyle kavrayacak zihinsel süreçlere henüz sahip olmamasıdır. Çocuklar yaşanan olumsuz olayların nedeninin kendisiyle bağlantılandırırlar. Anne baba kavgasının, annenin evden uzaklaşmasını, hata yaptığı, sevilmediği için olduğuna inanırlar. Zamanla bunun kendisiyle ilişkili olmadığı yavaş yavaş farketmeye başlansa da bu durumun yarattığı hissiyatın etkisi çok daha uzun solukludur. Ayrıca erken çocukluk dönemlerinde kavganın, sözel ve fiziksel şiddetin çok fazla olduğu ailelerde büyüyen kişilerinde kendileriyle ilgili olumsuz algılamalarının altında yatan nedenlerden biri de budur.

Annenin çocuğunun duygusal ihtiyaçlarını karşılayamamasının farklı nedenleri vardır.

-Annelik rolü ile ilgili kafa karşıklığı. Nasıl davranacağı, verdiği tepkinin çocukğa etkisinin ne olacağı ile ilgili endişeler. Buna bağlı yetersizlik ve suçluluk duyguları.

-Eşler arasındaki sorunların bütün enerjiyi yutması.

-Annenin kronik bir rahatsızlığının olması

-Bakıma muhtaç başka birinin varlığı.

-Geçmiş deneyimler, çözülmemiş problemler nedeniyle sevgi göstermekle ilgili sorunlar yaşıyor olması.

-Erken annelik.

-Ekonomik nedenlerden dolayı birden fazla işte çalışıyor olmak

-Annenin depresyon, bağımlılık gibi bir rahatsızlık yaşıyor olması. Annenin depresyonda olması en sık rastlanan durumdur.

–İlgi gösterebileceğinden fazla çocuk sahibi olmak.

-Kariyerinin yaşamının merkezinde olması.

-Bazı durumlarda annenin bir yakını kaybı sonrası yas döneminde, anne duygusal durumu nedeniyle çocuğu ihmal edebilir.

-Annenin kendi ihtiyaçlarına çok fazla odaklı olması.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız