Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Aşık Olunduğunda Kişiyi Etkileyen Psikolojik Faktörler

Uzman Psikolog Zehra Erol

Aşık Olunduğunda Kişiyi Etkileyen Psikolojik Faktörler Zehra Erol e1507646518639 - Aşık Olunduğunda Kişiyi Etkileyen Psikolojik Faktörler
Aşık olmak üzerinde düşünüldüğünde kişiyi heyecanlandıran, yaşadığında ise mutluluktan, üzüntü, şefkate kadar farklı duyguların açığa çıkmasına da sebep olan bir süreç. Aşık olunduğunda kişiyi etkileyen psikolojik faktörler yıllar içinde yavaş yavaş yapılanmıştır, bir çoğu da otomatik olduğu için farkında olmayız.. Aşık olunduğunda kişiyi etkileyen psikolojik faktörler değerlendirildiğinde;

-Duyguların nasıl yaşandığı

-Değer yargılar

-İnançlar

-Geçmiş deneyimler

-Beklentiler

-Önceki ilişkilerin etkisinden bahsedilebilir.

Aşk duygusunun yoğunluğu,ilişki de yaşanan olayların yarattığı karmaşık duygular mantığı kullanmayı zorlaştırır. Aşk yüksek bir duygudur. Bir yandan yoğunluğu nedeniyle kişiye varlığını derinden hissettirir. Diğer yandan da kişinin zihninin karışmasına neden olur. İlişki sürecindeki olumlu ve olumsuz yaşantılar gözden kaçabilir. Bu nedenle duygular kadar mantığında devrede olması süreci yönetebilmek adına oldukça önemlidir.

Aşk da aklı da kullanabilmek aşkın da öfke, kızgınlık, mutluluk gibi bir duygu olduğunu kabul etmekle başlar. Diğer duygular nasıl kontrol edilebilirse aşk da yönetilebilir. Duyguların nasıl yaşandığı kişinin bireysel özellikleri ile oldukça bağlantılıdır. Kişinin duygu ve dürtülerini nasıl yönetebildiği de aşkın yaşanışı açısından önemlidir. Örneğin Borderline kişiler duygusal iniş çıkışlara sahiptir. Yakınlarını birden yüceltip bir süre sonra değersizleştirebilir. Bu kişiler aşık olduklarında aynı süreç romantik ilişkilerinde de açığa çıkar. Sevdikleri kişilere de bir an çok önemli olduğunu söyleyip, bir süre sonra değersizleştirir. Bu değersizleştirip yüceltme durumunun sadece romantik ilişkide olmadığını anlamak önemli bir adımdır. Kişinin bireysel özellikleri ile ilgili olduğunu algılayabilmek gösterilecek tepkilerin daha uyumlu şekillenmesine neden olur.

Burada vurguladığımız gibi aşık olunduğunda kişiyi etkileyen psikolojik faktörler vardır. Kişinin bireysel özellikleri, geçmiş yaşantıları sürecin şekillenmesine neden olur. Bu nedenle aşk yaşanırken kişilerin kişisel öyküleri önemlidir. Bu nedenle eşlerin her birinin kendini tanıması, kendi bireysel özelliklerini dikkate alarak ilişkisini yönlendirmesi önemlidir.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız