Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Aşk Eskiden Güzeldi!

Uzman Psikolog Zehra Erol

Aşk Eskiden Güzeldi Zehra Erol e1507202240418 - Aşk Eskiden Güzeldi!
Aşk gündelik yaşam içinde hayatımıza canlılık getiren, ayaklarımızı yerden kesen, heyecanlandıran ve farklı hissetmemize neden olan yoğun duygu. Aşk dendiğinde akla güzel yaşantılar, yoğun duygular gelse de son dönemde aşka bağlı hayal kırıklıklar, üzüntüler, kızgınlıklarla dolu deneyimler oldukça fazla. Geçmişte de üzen ve üzülen aşıklar yok muydu? Elbette vardı. Zamanla değişen beklentiler, yaşanan deneyimler aşkın yaşanış şeklini de etkiledi.

Aşk için fedakarlık yapmak anlayışı hala var olsa da fedakarlık yapılan aşk aldatma, şiddet ve sonunda hayal kırıklığı ile sonuçlandıkça “fedakarlığın anlamı”, “nereye kadar tolere edileceği” sorgulanır oldu. Güvenilmez ve güvenemez olduk. Oysaki aşk bize karşımızdaki için diğer insanlardan farklı, önemli, değerli olduğumuzu, sevildiğimizi ve kabul gördüğümüzü hissettirir. Bu zaman zaman anlamsız bulduğumuz yaşam içinde varlığımızın ne kadar anlamlı olduğunu da hissetmememizi sağlar.

Aşık olduğunda hissedilen heyecan, aşık olunan için gösterilen hassasiyet ve özveri, içten, samimi yaklaşımları görememek ilişkilerle ilgili umutsuzluk yaratıyor. İlişkilerde sıklıkla karşılaşılan güven duygusunu sarsan farklı yaklaşımlarda yakın ilişkiler de ön yargılara neden olmaktadır. Nelerdir bunlar;

-Kendisinin ve karşı tarafın sınırlarını zorlayan kişilerin sıklıkla “ben” diyerek kendi davranması.

-Nereden nasıl fayda sağlayabilirim yaklaşımı.

Bu yaklaşımların yol açtığı ruhsal yaralar nedeniyle “zarar görürüm endişesiyle kaçınarak” yaşayanlarında sayısı az değil. Daha dengeli, empati kuran, iletişime açık ve esnek düşünebilen bireyler örseleyici yaklaşımlara kendi dağarcıklarında olmadığı için önce şaşkınlıkla sonra da ne yapacağını bilemeyerek baktılar. Oysa ki toplumumuzda güvenilir, değerleri olan, özverili, samimi insanların daha çok kendi fikirlerini ortaya koymasına ihtiyacımız var. Bu noktadaki zorluklardan biri de bu kişileri de sıradan, sıkıcı olarak damgalamaktan kaynaklanabiliyor. Denge kurabilen, vicdanlı, samimi ve dürüst kişilerle ilişkilerde de aşk eskisi gibi heyecanla, ayakların yerden kesilmesiyle yaşanabilir önemli olan ne taraftan baktığımız…Mutlu olarak da aşk yaşanır!!

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız