Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Aşk ve Terapi

Uzman Psikolog Zehra Erol

Aşk ve Terapi Zehra Erol e1505468634485 - Aşk ve Terapi

Aşk ve terapi, aşk mutluluk arayışında çözüm yolu olarak görülen duygusal yaşantılardandır. Aşık olmak mutluluğun ilk adımı, ilişkiyi sürdürmek ise devamıdır. Aşk; kıskançlık, mutluluk, heyecan, şefkat, kaygı, öfke gibi birbirinden farklı duyguların yoğun biçimde yaşandığı bir süreçtir. Aşka etkisi olan psikolojik faktörleri değerlendirdiğimizde ise; değer yargıları, inançlar, geçmişte yaşanan olayların etkileri ve beklentilerden bahsedebiliriz.

Bu nedenle kişinin hayatı nasıl yaşadığı, nasıl biri olduğu (bireysel özellikleri); aşkı nasıl yaşadığını da belirler. Aşık olmak oldukça heyecan verici, iyi hissetmeyi sağlayan bir deneyim. Bu nedenle de mutsuz olunduğunda aşk hayal edilir ve aşık olup mutlu yaşamak bir seçenek olarak zihinde belirir. Nasıl mutsuzken aşık olup iyi hissetmek bir seçenekse, mutlu bir yaşam içinde aşık olmak ve ilişkiyi sürdürebilmekte bir seçenektir. Bunun için öncelikle bireyin kendisini tanıması, yaşamı nasıl algıladığını, amaçlarını ve beklentilerini fark etmesi oldukça önemlidir. Kısaca ilk adım kendi kişisel özelliklerinin yaşamına ve ilişkilerine etkisini idrak etmesi kişisel sorumluluğunu alabilmesidir. Aşk ve terapi ilişkilerde sorunlar yoğunlaştığında bir araya gelen süreçlerdir.

Aşkla ilişkili problemlerde terapinin öncelikli hedefi kişinin kendisi ve yaşamı ile ilgili kişisel sorumluluğunu alabilmesi; kendini sevmesi, kabul etmesidir. Aşık olduğunuz kişiyle ilişkinizde değişim bekliyorsanız bu, öncelikle ilişkinizdeki kendi davranışlarınızı görmek ve anlamakla mümkündür. Sonraki adım ise ilişki de yaşanan problemler üzerinde çalışmaktır. Mutlu olarak da aşk yaşanır..

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız