Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Bahanelere Sığınmak

Uzman Psikolog Zehra Erol

Bahanelere Sığınmak Zehra Erol e1508180981446 - Bahanelere Sığınmak
Bahanelere sığınmak ; kabul edemediğiniz sizi zorlayan duygu, düşünce ve davranışlarnızı kendinize uygun gelen, kabul edileceğine inandığınız nedenlere dayandırarak rahatlama amaçlıdır. Kişi bu şekilde kendisine sıkıntı veren, zorlayan endişe ve utanç duygusundan korunmaya çalışır. Benzer şekilde dış çevreden gelen olumsuz geri bildirimlerin kendisinde yarattığı incinmeden, utançdan bu şekilde uzak durur.

Bahanelere sığınmak nelere sebep olur;

Yoğun endişe, sıkıntı ve utanç duygunuz varsa, bu duygularınız davranışlarınıza olumsuz yansıyorsa; o zaman onaylamadığınız davranışlarınıza nedenler bulmak sadece var olan onaylamadığınız davranışlarınızın pekişmesine neden olur.

Hayatınızı olumsuz etkileyen davranışlarınızla ilgili sorumluluk almanızı engeller. Bunun sonucu olarak da kişisel gelişiminiz sınırlanır.

-Aslında bu benim hatam değil. ….bu davranışı yapmama sebep oldu, şeklinde bir yaklaşım. Yapılan davranışın nedenini kendi dışınızda bir duruma bağlamanıza sebep olur. Bu şekilde kendi imajınızı koruduğunuza inanırsınız.

Ancak işlevsel olmayan bahaneler uzun vadede özsaygınızı zedeler. Benlik saygınızı korumak zorlaşır.

Çevrenizdeki insanların size olan saygısını azaltır. Öfkelenmelerine neden olur.

Yaşamınızı olumsuz etkileyen davranışlarınızı yönetemezsiniz. (Öfkelendiğinizde hakaret etmek, fiziksel şiddet uygulamak, aşağılamak vb..)

Motivasyonunuz azalacağı için zamanla performansınız da olumsuz yönde etkilenir. Gelecek için beklentilerinizi de olumsuz yönde etkiler.

Yaşadığınız durumlarla ilgili sık ve yoğun bahaneler mağdur hissetmenize neden olur. ÖğrenBir süre sonra “kurban veya mağdur” psikolojisi sizi olumsuz yönde etkiler.

Bahaneleri azaltmak kendinizi suçlamanız için değil, kendinizi anlamanız için bir fırsattır. Kendi ve yaşamınızla ilgili sorumluluk almanıza yardımcı olur. Davranışlarınızın sonucunu görebilirsiniz. Olumsuz yaşantılarda sorumluluğun size ait kısmını görebilir ve ilerleyebilirsiniz.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız