Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Başkalarına Odaklı Yaşayanlar; Bağımlı Kişilik

Uzman Psikolog Zehra Erol

Başkalarına Odaklı Yaşayanlar Bağımlı Kişilik Zehra Erol e1506950849964 - Başkalarına Odaklı Yaşayanlar; Bağımlı Kişilik
Bağımlı kişilik özelliklerine sahip olanlar gereksinim ve istekleri için insanlara aşırı düzeyde ihtiyaç duyan kişilerdir. İnsanlara duydukları gereksinim nedeniyle özverili ve fedakar davranışlar gösterirler. Güven sorunları, reddedilmek ve eleştirilmek endişeleri nedeniyle düşüncelerini ortaya koymaktan çok uyum sağlarlar. Bağımlı kişiler ilişkilerinde karşı tarafın kendinden daha iyi olduğuna inanır. Onların fikirlerinden, girişimlerinden yararlanmaya çalışır.

Bunun altında başarısız olma ve hata yapmakla ilgili endişeleri de vardır. Aynı konuda iki farklı görüş olduğunda oldukça zorlanırlar. Her iki tarafı da memnun edemeyeceklerinden mutsuz olurlar ve karar almak da oldukça güçleşir. Karar almak konusunda çift yönlü zorlukları vardır. Karar alırken insanların onay ve tavsiyesini almak ve isterler. İnsanların söylediklerine ve yorumlarına aşırı hassasiyetleri nedeniyle de karar almak bu kişiler için oldukça zor olmaktadır. Yakın ilişkisi sona erme aşamasında yeni bir ilişki arayışına girerler veya yeni bir ilişki için güvence ararlar. Yalnız kalmak bağımlı kişiler için oldukça zorlayıcı bir süreçtir, ayrılıklardan olumsuz yönde etkilenir.

Bağımlı kişilerin yakın ilişkilerde en çok tatminsizlik yaratan durum karşı tarafın isteklerini önemsemediklerini, sorumluluk almadıkları ile ilgili yakınmalarıdır. İlişkide sorunların nedenini karşı taraf olarak görürler, buda onların mutsuz olmasına neden olur. Bu kişiler başkalarına odaklı yaşamak onları mutsuz etse de terapi yardımı almak konusun da isteksiz olabilirler. Bunun nedeni insanlardan istek ve beklentilerini doğal görmeleridir. Sorunlardan kaçınarak ilişkilerini sürdürmeye çalışsalar da depresiftirler. Depresif olmalarının, yaşadıkları kaygıların nedenini kişilik özellikleri ile bağlantılı olduğunu görmekte zorlanırlar.

Kişilik bozukluklarında genetik, çevresel faktörler etkili olduğu belirtilse de ebeveyn tutumları da oldukça önemlidir. Aşırı kaygılı ve güvensiz ebeveynler çocuklarına yaşamın ve güven duymanın zor olduğuna dair mesajlar verirler. Çocuk bağımsız hareket ettiğinde olumsuz sonuçlarla karşılaşacağına dair kaygılanır veya suçluluk duygusunu yoğun yaşar. Buda özerk davranmasını güçleştirir.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız