Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Beklentiler

Uzman Psikolog Zehra Erol

Beklentiler Zehra Erol e1507027975162 - Beklentiler
Beklentiler yaşamın bir parçasıdır. Hayal kırıklığı yaşadığımız dönemlerde “hayattan hiçbir şey beklememek lazım” diyerek isyan etsek de beklentileri ortadan kaldırmak mümkün değildir. Her kişinin kendi yapacakları ile ilgili bir takım hedefleri vardır. Aynı zamanda diğer insanlarla ilgili de beklentiler oluşturmaktayız. Kişi kendi yaşamı ile ilgili beklentilerini gerçekleştiremediğinde hayal kırıklığı ve mutsuzluk yaşar.

Çevresindeki insanlardan beklentileri gerçekleşmediğinde ise bunların oluşması için direkt veya dolaylı yoldan karşı taraftan talepte bulunur. Bu talepler karşılanmadığında kızgınlık açığa çıkabilir. Bu kızgınlık veya öfke ile baş etmek kişi için zorlayıcı olabilir. Beklentiler gerçekleşmediğinde hayal kırıklığı yaşmak, içine çekilmek, küsmek sık görülen bir durumdur. Oysaki yaşam içinde hedefler oluşturmak bu amaçların oluşumu için çaba harcamak doğaldır.

Hedefler gerçekleşmediğinde hayal kırıklıkları yaşandığında süreci olumsuza dönüştüren nedenleri anlamak ilerlemeyi sağlar. Beklentileri etkileyen faktörler nelerdir diye baktığımızda;

-Geçmişten gelen eksikliği hissedilen duygusal ihtiyaçlar

-Geleceğe yönelik arzular

-Bulunulan koşulların etkisi

-Geçmiş deneyimler

-Bireysel özelliklerimiz

Bu faktörlerin etkisi ile yakın ilişkiler de bazen sözlü bazen de davranışlarla karşı tarafa beklentiler hissettirilir. Zaman zaman beklentilerin karşılanmamış olması sorun oluşturmaz. Ancak tekrarlayan hayal kırıklıkları aslında karşı tarafın sınırlarını da algılamaya neden olur. İstenilenlerle yapılanlar arasındaki dengesizlik sürecin gözden geçirilmesi için fırsattır.

Çözüme yönelik değerlendirme yapıldığında en önemli faktör; İlişkilerde karşı taraftan beklentilerinizin gerçekçi olup olmadığını kontrol edin. Hayal kırıklığı yaşadığınız konuyu ilgili kişi ile paylaşmak ve süreci tekrar değerlendirmek önemlidir. Kendinizle ilgili hedefler oluşturduğunuzda sınırlarınızı anlamaya çalışın ve hedeflerinizle ile yapabileceklerinizi gözden geçirin. Ayrıca kendinizden beklentilerinizi değerlendirirken bulunduğunuz koşulların da sizi etkilediğinizi unutmamak da fayda var.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız