Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Borderline Kişilik Bozukluğunda Duygusal Hassasiyet

Uzman Psikolog Zehra Erol

Borderline Kişilik Bozukluğunda Duygusal Hassasiyet Zehra Erol e1508230838970 - Borderline Kişilik Bozukluğunda Duygusal Hassasiyet
Borderline kişilik bozukluğunda duygusal hassasiyet, duygusal tepkilerin yoğunluğundaki aşırılık önemli ilişkisel problemlerin açığa çıkmasına, dışarıdan fazlasıyla etkilenmeye sebep olur. Borderline kişi çevresinden gelen eleştiri, reddedilme veya ayrılıkla ilgili mesajlar duygu, düşünce ve davranışları yanında kendini algılayışında da derin yaralara neden olur. Bu da önemli düzeyde dengesini bozar. Basit gündelik stresler bile bu durumlarda kaygı ve öfkelerinin önemli düzeyde artmasına neden olur. Örneğin geç kalınması, telefonun geç açılması vb..

BKB kişiler için terk edilmek aşırı hassasiyet uyandıran bir durumdur. Var olan ilişkilerine tüm enerjilerini harcarlar ve terk edilmemeye çabalarlar. Bu çabalar sadece olayların üzerine gitme, durumu anlamaya çalışma ve kaygısını azaltmaya yönelik davranışlarla sınırlı kalmayabilir.

Kendine zarar verme veya intihara yönelme gibi dürtüsel davranışları da içerebilir. Bu çabaları ilişkilerindeki problemleri azalmasından daha çok karmaşık hale gelmesine neden olur. Bir saatten, bir kaç güne kadar değişen duygusal değişimleri de dikkate aldığımız da bu kişiler için ilişki sürdürebilmek aynı zamanda oldukça zorlayıcı ve kaygılandırıcı bir durumdur. Bir süre çok mutlu kendinden eminken, kısa bir süre sonra oldukça mutsuz olduğunu söyleyebilir. Bu duygusal değişimler yakın ilişki kurdukları kişiler için ilk başlarda değişik ve cazip gelse de istikrarsızlığın yarattığı dengesizlik zamanla kendilerini bir kaosun içinde bulmalarına neden olur. Kendilerini algılamalarında da tutarsızlık mevcuttur. Kendilerinin nasıl biri olduklarına dair güçlü bir yaklaşımları yoktur. İlişkilerinden bahsederken bir anda kendini çok ilgi gören, çok beğenilen biri olduğunu anlatırken, bir saat sonra aynı konu ile ilgili paylaşımda bulunduklarında beni beğenmezler diyebilir. Kişisel hedeflerinde, mesleki beklentilerinde belirgin ve ani değişimler yaşayabilirler.

BKB yoğun ve dengesiz ilişki stilleri vardır. İlişkilerinin ilk aşamalarında yoğun görüşmeler, detaylı paylaşımlar, olumlu geri bildirimler, yüceltici yaklaşımlar da bulunurlar. Ancak bu hızlı paylaşımlar yerini hızlı şekilde idealize edilen kişinin develüe edilmesine yapılan şeylerin hiç yeterli olmadığına dair yorumlara bırakır. Borderline kişilik bozukluğunda duygusal hassasiyet ve duygusal tepkilerin yoğunluğu bu hızlı değişimlerin önemli nedenlerindendir. Duygusal anlamda sakinleşmenin zaman alması ve zorlayıcı duyguları belirli bir süre tolere etmenin zorluğu da tepkilerin hızını arttırmakta ve dengeyi bozmaktadır.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız