Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Boşanma Sonrası Yaşam

Uzman Psikolog Zehra Erol

Boşanma Sonrası Yaşam Zehra Erol e1506447330141 - Boşanma Sonrası Yaşam
Boşanma sonrası yaşam ailenin tüm bireyleri için oldukça zorlayıcı bir süreçtir. Çocuk olsun olmasın değişime uyum sağlamak ve psikolojik dengeyi kurmak zaman alır. Boşanma sonrasında kişiler farklı özellikleri nedeniyle farklı davranışlar gösterebilmektedir. İlk zamanlar oldukça zorlayıcı olsa da zamanla her iki tarafta sürece uyum sağlar. Boşanmanın ardından gelişen süreçlerden kısaca bahsedelim.

–Boşanmanın ardından kişi yaşadıklarını değerlendirip, bu süreçte olumlu ve olumsuz yaşadıklarının kendine kazandırdıklarını farkederek, güvenli şekilde hayatına devam eder. Bu yaklaşım şekli kadınlarda daha sık rastlanır.

-Ayrılığın ardından yalnız kalmaya tahammül edemeyip kişi hiç ara vermeden yeni bir ilişki arayışına girebilir.

-Özellikle fırtınalı ve yorucu ilişkilerden sonra kişi tek başına kalmayı kendi deyimleri ile hayatın tadını çıkarmayı deneyimlemektedir. Kişiye göre zaman değişmekle birlikte bir süre sonra düzenli bir ilişki arayışına girmektedirler.

-Bazı kişilerde evlilik içinde başlayan sorunlar boşanmanın sonrasında da devam etmektedir. Uzunca süre bu sorunlarla boğuşarak kişi yaşamını devam ettirmektedir.

-Bazı kişilerde aktif sosyal yaşama ve geniş ilgi alanlarına sahiptir. Bu kişiler boşanmanın ardından yeni bir ilişkiye başlamak yerine ilgi alanlarına ve sosyal yaşama yönelirler.

–Boşanma sonrası en sık görülen davranış ise; kişinin işine, rutinlerine devam ettiği, aktif bir sosyal yaşam oluşturmak için çabaladığı ancak bir süre sonra önceki ilişkisine benzer bir ilişki sonrası tekrar evlenmesidir. Boşanmanın ardından kişinin yaşadığı süreci değerlendirmesi anlamaya çalışması benzer ilişkiler yerine daha etkin ilişki kurmasını sağlayacaktır.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız