Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

“Çevre Ne Der” Söylemi Depresyon Nedeni

Uzman Psikolog Zehra Erol
evre Ne Der” Söylemi Depresyon Nedeni Zehra Erol e1506251414949 - “Çevre Ne Der” Söylemi Depresyon Nedeni
Doğumla başlayan yaşam serüveni içinde kişinin bulunduğu ortamın önemi de yadsınamaz. Bulunduğumuz çevre ile ilgili ilk bilgiler anne ve babadan edindiklerimizdir. Zamanla akrabalar, okul ortamı ve arkadaşlarda bilgi kaynaklarımız haline gelir. Kişinin kendi bulunduğu ortamla ilgili deneyimleri kadar anne babanın söylemleri, bulunduğu çevre de büyüme sürecinde oldukça önemli yer tutar.

Depresyon nedeni; dışsal stres kaynakları olduğu kadar (kayıp, kaza, şiddet..), içsel stres kaynakları (kişinin yaşadıklarını nasıl yorumladığı, geleceğe, yaşadığı ana ilişkin olumsuz düşünme biçimi) de olmaktadır. Bireyin bulunduğu çevreye karşı aşırı duyarlılık geliştirmesi, çevre tarafından yargılanacağına ilişkin endişeler depresyon üzerinde etkilidir. Kişinin aşırı duyarlılığı ve yargılanacağı ilgili kaygıları olumsuz düşünce için zemin oluşturur. Duygularını ifade zorluklarına, motivasyon kaybına, mutsuzluğa neden olabilir. “Çevre ne der” endişesiyle sosyal yaşamdan, insanlardan uzaklaşabilir veya sınırlı ilişkiler kurar. Doğal olarak da bu nedenlerden dolayı yaşamdan aldığı tatminde azalma olur.

Bireyin çevreye karşı aşırı duyarlık geliştirmesinin nedenleri;

-Çevresi tarafından yargılanacağı veya onaylanmayacağı düşüncesiyle kişi isteklerini ortaya koymakta ve kendini ifade etmekte zorlanabilir.
-Anne ve babanın kıyaslamaları.
-Bulunduğu ortamda ailesiyle ilgili olumsuz geri bildirim almak istemeyen ebeveynlerin çocuğu kısıtlamaları. “İnsanlar ne der, aman dikkat et. İnsanlar ne düşünür vb..”

Bulunduğu çevrenin söylemleri ile kendi istekleri, amaçları arasında denge kurabilen kişi duygularını daha iyi yönetir. Stresle başa çıkabilmek açısından kendine daha fazla inanır. Yaşadığı olumsuzluklarda kendi sorumluluğunu ve dışarıdan gelen etkileri daha gerçekçi değerlendirir.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız