Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Daha İyi Bir Yaşam Kendinle Başlar

Uzman Psikolog Zehra Erol

Daha İyi Bir Yaşam Kendinle Başlar Zehra Erol e1506678282526 - Daha İyi Bir Yaşam Kendinle Başlar
Daha iyi bir yaşam kendinle başlar;

“Dışarıda sorunlar aynı ben de farklılık olsa ne olacak ki. “ karamsarlığında yaşam oldukça zor. Yaşam ve varlığımız bize sunulan en güzel hediyelerden biri. Uzayda yaşam oluşturabilecek kadar gelişen büyük değişimler geçiren insan günlük yaşam içinde kendi kişisel yaşamı, aile ilişkilerinde ciddi zorluklar yaşayabiliyor.

Nasıl göründüğü, ne giydiği ,nereye gittiği kısaca dışarı nasıl göründüğü, neye sahip olduğu ile uğraşırken kendisi ile uğraşmak gereksiz gelebiliyor. Oysa neye sahip olursanız olun üzüntüler, sevinçler, kaygılar hepimiz için var. Ayrılıklar, ölüm, kayıplar konusunda kimse ayrıcalıklı değil. Güvenli bir yaşam, ait olma ve bağlanma herkesin ihtiyacı. Kendisi için yeteri kadar çabalamayan, kendini önemsemeyen, yaşamdaki önceliklerini belirleyemeyen kişi nerede olursa olsun, neye sahip olursa olsun huzurlu olmaz.

Kendini çevresindekilerin ihtiyaçlarına adayan kişi, yorgunlukla, uğradığı haksızlıkla ihtiyaçlarının farkına varır .

Rahatım bozulmasın diye sorumluluklardan uzak duran kişi işler ters gitmeye başladığında fark eder ilişkilerinin yüzeyselliğini.

Gece dışarı çıktığında alkolün dibine vurup eşine hakaret eden kişi bu konuyu kapamaya çalışsa da bu konudan konuşmasa da huzurlu değildir. Bir yanı bilir kendisine saygısından harcadığını.

Yaşam bize neleri eksik veya fazla yaptığımızı hatırlatır. Bazen erken bazen geç. Kendimi seviyorum, değerliyim sözlerinin değerli ve önemli hissetmek için yeterli olmadığını. Kendine saygının, kendini değerli görmenin, kendine güvenin, kendini önemsemenin ve denge kurabilmenin birey için ne kadar temel kavramlar olduğunu. Daha iyi bir yaşam kendinle başlar.

Yaşam yolunuz ışıltılı olsun.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız