Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Depresyon Nedir?

Uzman Psikolog Zehra Erol

Depresyon Nedir Zehra Erol e1505758939376 - Depresyon Nedir?

Depresyon kısaca tanımlarsak; sıkıntı, karamsarlık, üzgün hissetme durumudur. Depresyonda kişide üzüntü, karamsarlıkla birlikte; değersizlik duyguları, suçluluk hissi, yaşama ilginin azalması, uyku düzensizliği, konsantrasyon güçlüğü, iştah ve cinsel istekte azalma görülür.

Anksiyete, özgüvende azalma, özsaygı düşüklüğü, yorgunluk hissi, sağlıkla ilgili endişeler, sosyal çevreden uzaklaşma, geleceğe yönelik motivasyon düşüklüğü depresyonda görülen diğer belirtilerdendir.

Depresyondaki kişinin kendine, geleceğe ve çevresine yönelik bakış açısı olumsuzdur.

Depresyonun şiddetine göre belirtilerin yoğunluğu da farklı olabilir. Depresyonun şiddetine göre tedavinin nasıl ilerleyeceği de belirlenir. Psikolojik destek sürecinde ilaç tedavisi ve terapi birlikte depresyonun tedavisinde en etkili yöntemlerdendir. Depresyonun tetikleyen en önemli faktörlerden biri stresli yaşam olaylarıdır. Ayrılık, boşanma, kayıp gibi stresli yaşam olayları ile baş etme güçlükleri depresyonun gelişimini etkiler. Kişinin bireysel özelliklerinin etkisi, yaşam içinde tekrarlayan sorunların varlığı da depresyon açısından risk fakörüdür. Depresyonla başa çıkmada psikolojik yardım sürecinde psikoterapi sürecinde hedef; bireyin yaşadıklarının kendi üzerindeki etkisini anlaması, kişisel potansiyelin farkına varması, düşünce, davranış ve duygularını tanıması ve yönetebilmesini içerir.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız