Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Depresyon Tedavisi ve Çözümleri

Uzman Psikolog Zehra Erol

Depresyon Tedavisi ve Çözümleri Zehra Erol e1505467766293 - Depresyon Tedavisi ve Çözümleri

Depresyon, hemen hemen herkesin hayatının bir döneminde yaşayabileceği bir rahatsızlıktır. Depresyonun ne olduğunu anlamak, belirtilerinin kişi üzerindeki etkisinin farkına varmak, tedavide oldukça önemli bir adımdır.

Depresyon; sıkıntı, karamsarlık, üzgün hissetme durumudur. Depresyonun diğer belirtileri değersizlik duyguları, suçluluk hissi, yaşama ilginin azalması, uyku düzensizliği, iştah ve cinsel istekte azalmadır. Ayrıca, anksiyete, konsantrasyon güçlükleri, kendine saygı ve güvende azalma, yorgun hissetmek, sağlıkla ilgili endişeler, sosyal çevreden uzaklaşma da gözlenebilir.

Bu veya bunlara benzer belirtilerin şiddeti farklı olabilir, ancak belirtilerin varlığı durumunda depresyon tedavisi için destek almanız önemlidir.

Depresyon tedavisi, psikoterapi ve ilaç tedavisidir. Psikoterapi bu rahatsızlığın oluşumuna zemin hazırlayan faktörlerle çalışmayı içerir. Depresyonu etkileyen en önemli faktörlerden biri stresli yaşam olaylarıdır. Stresli yaşam olayları ( boşanma, kayıp, başarısızlık..) ile baş etme güçlükleri, depresyonu tetiklemektedir. Hayatınızda sizleri nelerin mutsuz ettiğini, karamsarlaştırdığını görebilmek ve bunları değiştirme gücüne sahip olduğunuzun farkına varmak depresyonla baş etmeyi kolaylaştırır.

Psikoterapinin diğer önemli boyutu da kişinin düşünce biçiminin farkına varması, kendisi ile, yaşam ve çevresi ile ilgili olumsuz düşüncelerinin üzerinde çalışılmasıdır.

Kişinin kendini tanıması, nasıl düşündüğünün, nasıl davrandığının farkına varması, duygularını anlaması ve kontrol edebilmesi psikoterapi ile mümkündür. Son yıllarda yapılan tüm çalışmalar da depresyonun tedavisinde terapinin kullanılmasının oldukça etkili olduğunu göstermiştir.

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız