Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Depresyon

Uzman Psikolog Zehra Erol

Depresyon Zehra Erol e1505754852301 - Depresyon

Depresyon; Karamsarlık, sıkıntı, üzgün hissetme, değersizlik duygusu, ümitsizlik, ufak gündelik problemlerden ötürü suçluluk duyma veya kendini suçlama, sosyal yaşamdan çekilme, iştahsızlık veya aşırı yeme, uykusuzluk veya aşırı uyku, cinsel istekte azalma, unutkanlık, kararsızlık, konsantrasyonda güçlük, yaşamdan zevk alamama ile tanımlanan kişinin sosyal, aile ve iş yaşantısını olumsuz yönde etkileyen ruhsal rahatsızlıktır.

Ağır depresyonlarda; psikomotor yavaşlık, ölüm ve intihar düşünceleri de görülebilir. Boşanma, ayrılık, sevilen kişinin kaybı, maddi kayıplar gibi stresli yaşam olayları yanında günlük yaşamı algılayış biçimleri de depresyonun oluşumuna neden olan psikolojik etkenlerdendir. Depresyonun tedavisinde terapi oldukça önemli yer tutar.

Depresyon oluşumunu tetikleyen kişi için zorlayıcı yaşam olayları olduğunda EMDR (Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma) denilen terapi tekniği uygulanır. Kişinin bireysel özelliklerini, uzun dönemde rahatsızlığa zemin hazırlayan duygu, düşünce ve motivasyonlarının nedenlerini anlamaya yönelik olarak Psikodinamik Terapi kullanır. Zihnin işleyişi; Otomatik düşünceler, kişinin kendisiyle ilgili olumsuz algıları ve günlük yaşamını olumsuz etkileyen davranışları yüzerinde Bilişsel-Davranışçı Terapilerle çalışılır.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız