Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Depresyonda Psikodinamik Terapi

Uzman Psikolog Zehra Erol
Depresyonda Psikodinamik Terapi Zehra Erol e1505812426113 - Depresyonda Psikodinamik Terapi
Depresyonda psikodinamik terapi de psikolojik destek sürecinde uygulanan yöntemlerden biridir. Bu yöntem; kişinin kendisinde çatışma yaratan, sıkıntı ve bunaltı yaratan duygu ve davranışlarını inceleme sürecidir. Burada amaçlanan kişinin kendi istek ve arzuları ile çevresi arasında meydana gelen uyumsuzluğun sonunda oluşan çatışmaları çözümleyerek depresyonun tedavi edilmesini sağlamaktır. Erken çocukluk deneyimlerinin yarattığı hayal kırıkları ve bunların yetişkin yaşamı üzerine etkileri depresyon oluşumuna zemin hazırlar.

Bu yöntemde kişi erken dönemden itibaren mutsuzluk yaratan ilişkilerin üzerindeki etkisini anlaması ve davranışların köklerinin farkına varması amaçlanır. Bu nedenle de terapist, hastanın çocukluğundan bu yana geçirdiği tüm yaşam deneyimlerini derinlemesine danışanıyla birlikte inceler. Bu şekilde hasta kendisini tanıyarak, kendisini etkileyen olayların farkına vararak olayların üstesinden gelmesini engelleyen tutumlarını değiştirmektir. Psikodinamik Terapi yöntemleriyle amaçlanan; bireyin kişiliğindeki soruna neden olan yanların farkına varıp çözüme yönelik sağlıklı değişikler sağlamaktır.

Depresyondaki kişinin, duygularını kontrol etme, davranışları üzerinde kontrol sağlama ve yakın ilişki kurma ile ilgili problemleri vardır. Bu problemlerin nedeni çocukluk çağında yaşanan duygusal problemlerdir. Depresyonda terapi sürecinde de kişi geçmişte kullandığı baş etme yöntemlerini terapiye getirir ve bunlar üzerinde psikoterapistiyle birlikte çalışır. Psikodinamik terapi bu konuda eğitimli uzman psikoterapistler tarafından uygulanır.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız