Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Depresyonda Psikolojik Nedenler

Uzman Psikolog Zehra Erol

Depresyonda Psikolojik Nedenler Zehra Erol e1506168746111 - Depresyonda Psikolojik Nedenler
Depresyonda psikolojik nedenler değerlendirildiğinde kişinin bireysel özellikleri göz ardı edilemez. Aşırı sorumluluk duygusu olan, insanları üzmemeye çalışan, aşırı duyarlı, kendisinden ve çevresinden beklentileri yüksek olan, mükemmeli arayan kişilerde depresyon açısından risk daha fazladır. Aşırı sorumluluk duyma eğiliminde olan kişilerde stresli olaylar karşısında kolayca kendini suçlama eğilimi vardır. Buda kendi ile ilgili olumsuz düşünceleri kolayca aktif hale getirmektedir.

Uzun süreli ve durumlara göre şiddeti değişen depresyonlarda çocukluk yaşantılarının önemlidir. Olumsuz çocukluk yaşantıları kişinin kendini ve olayları değerlendirmesinde uygun olmayan yaklaşımlar geliştirmesine neden olur.

Erişkin depresyonu konusunda önemli bir uzman olan John Bowlby, kronik depresyonun genellikle 3 tür çocukluk ortamının bir ya da bir kaçından kaynaklandığına inanmıştır;

-Çocuğun tüm gayretlerine rağmen erişkinlerle güvenilir, tatmin edici ilişkiler kuramadığı ortam.

-Çocuğun ailesi tarafından sürekli ne kadar sevimsiz, beceriksiz ya da yetersiz olduğunun söylendiği ortam

-Çocuğun, yerine başka birini ya da başka bir şeyi koyamadığı önemli bir kaybın acısını çektiği ortam. Bowlby’ e göre bu çocukluk yaşantıları, erişkin hayatta yaşananların işleme biçimini bozan mantıksız inanç sistemleri ortaya çıkarır ve sabit bir değersizlik duygusuna, sevimsiz olduğuna dair bir yargıya, her an olabilecek bir kayıp korkusuna ve kişinin günlük yaşamdan zevk almasında eksikliğe yol açar. Bu tarz hastalarla psikoterapi, kişinin genellikle farkında olmadığı bu temel konuların aydınlatılmasını sağlar. Bu temel inançlar çoğunlukla, kişinin çocuklukta ihtiyaç duyduğu ve sevdiği insanlarla arsındaki etkileşimde şekillenir fakat artık uygun ya da geçerli olmadıkları yetişkin hayatına aktarılır.

Kaynak; Depresyon Terapisi, Ira D. Glick, Irvin Yalom, Prestij Yaynları 1995

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız