Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Depresyonda Yakın İlişki Zorlukları

Uzman Psikolog Zehra Erol

Depresyonda Yakın İlişki Zorlukları Zehra Erol - Depresyonda Yakın İlişki Zorlukları

Depresyondayken birinin sizi gerçekten sevdiğine inanmak zordur. Depresyonda yakın ilişki zorluklarını anlamak depresyonun belirtilerini anlamakla mümkündür. Bu kişiler yaşadıkları üzüntü ve acıdan dolayı kendilerini ve çevrelerini suçlama eğilimindedirler. Karamsar bakış açıları, suçluluk duyguları, bugün ve geleceğe ilişkin olumsuz düşünceleri nedeniyle depresyonun yakın ilişkiler üzerinde yıkıcı etkisi vardır. Depresyonda;

-Yaşamın tüm alanlarınına ilgi azalır. Yaşamdan zevk almak güçleşir ve kişi kendini oldukça yorgun hisseder. Doğal olarak yaşamdan zevk almakta zorlanan biri için sosyal faaliyetler, iş yaşamı ve ilişkisi için çaba göstermek de oldukça zordur. Dışarı çıkmak, bir sinemaya gitmek, eşiyle yemek yemek anlamsız gelebilir. Bu durumlarda ısrar üzerine kişi dışarı çıksa da o anın tadına varamaz.

-Depresyonda değersizlik duyguları yoğundur, aşırı ve uygun olmayan suçluluk duyguları vardır. Bu nedenle iletişimde zorlaşır. Söylenen olumlu geri bildirimler kişiye samimi gelmeyebilir. En ufak günlük stresli olaylar karşısında kendini veya karşısındaki kişiyi suçlayabilir. Yaşadığı olumsuzlukları gerçekçi bir şekilde değerlendirme de güçlükler yaşar. Söylenen sözlerde net bir olumluluk ifadesi yoksa kendi karamsar bakış açısı nedeniyle olumsuzluğa yordaması çok hızlı şekilde gelişebilir. Bu nedenle yakın ilişki içinde olduğunuz kişiye bu konuda yardım etmek istediğiniz de bu belirtiler önünüze engel teşkil edebilir. Bu durumunda tekrarlayıcı olması yakın ilişkide kişilerin yardım edip olumlu geri bildirimler alamadıkça çaresiz ve mutsuz hissetmelerine neden olur.

-Ayrıca depresyonla aşırı yemek yeme ve yememe gibi davranışlar gelişir. Bunun yanında aşırı uyuma veya uykusuzluk gibi sorunlarla bağlantılı beden görnümünde değişimler oluşur. Beden de aşırı kilo alma, verme, çökkünlük veya tükenmişlik izleri görülebilir. Bunlar yaşanan depresyonun şiddetine göre çok belirgin veya daha az fark edilebilir düzeydedir. Ancak görünüme etkisi az bile olsa kişinin kendini beğenmesini de oldukça zorlaştırır. Buna paralel olarak kendi bedenini beğeni ile ilgili zorluklar nedeniyle kendilerini çekici bulmazlar. Beğenildiklerinde de bunun etkisi oldukça kısa sürelidir.

Sevdiğiniz birini mutsuz ve acı çekerken görmek ona yardım edememek oldukça güç bir durumdur. Kendileri için yeteri kadar çaba harcamadıklarını görmek sizinde çaresiz hissetmenize, yavaş yavaş karamsarlaşmanıza neden olur. Siz ne kadar anlatsanız da kişinin iç dünyasında ona engel teşkil eden baskın, karamsar, olumsuz düşünceler vardır. Sizin söylediklerinizle zıtlaşan bu düşünceler söylediklerinize inanmasını zolaştırır. Kendi içinde veya direk sizinle tartışmasına neden olabilir.

Bu durumda ;

-Kendi ihtiyaçlarınızla, onun ihtiyaçlarını ayırt etmeniz önemlidir. Ona destek olurken, kendi ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmeyin.

-Destek olmak ne yapması gerektiğini sık sık vurgulamak değildir. Bazen dinlemek, bazen olumlu özellikleri ile ilgili geri bildirimler vermek, bazende sadece sarılmak olabilir.

-İlişkinizin tatmin edici olması eşinizin ve sizin birlikte çabası ile mümkündür. Eşinizde depresyonu üzerinde çalışması psikolojik destek alması oldukça önemlidir.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız