Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Depresyonla İlgili Bilgiler

Uzman Psikolog Zehra Erol

Depresyonla İlgili Bilgiler Zehra Erol e1506260048319 - Depresyonla İlgili Bilgiler

Depresyonla ilgili önemli bilgilerden bazıları aşağıda sıralanmaktadır.

-Depresyon; Karamsarlık, ümitsizlik, özgüvende azalma, değersizlik hissi, basit gündelik yaşam olaylarından dolayı suçluluk duygusu hissetme ve kendini suçlama, yaşama ilgi azlığı, sosyal yaşamdan uzaklaşma, yemek yeme bozuklukları (iştahsızlık veya çok yemek yeme), uyku problemleri (aşırı uyku veya uykusuzluk), unutkanlık, dikkat problemleri ile ortaya çıkan rahatsızlıktır.

-Depresif kişilerin yaşama ve olaylara bakış açısı geneldir. Yaşadıklarını değerlendirirken olumsuz yönleri görür, olumlu olayların farkına varmak da zorlanır.

-Depresyonun en önemli belirtilerinden biri de aynı konu üzerinde fazla durmak. Uzun uzun, detaylı ve aynı konu etrafında düşünmeler olabilir. Bunlara ruminasyon adı verilir.

-Depresyondaki kişiler güzel olayları, durumları görmede ve hatırlamada güçlük yaşarlar.

-Eş kaybı, boşanma, işten çıkarılma, emeklilik, maddi zorluklar gibi stresli yaşam olayları depresyonu tetikler. Sadece stresli yaşam olayları değil günlük yaşam olaylarına bakış açısı da uzun süreli depresyonların nedenlerindendir.

-Uzun süreli depresyonda kişi bunu yaşamının bir parçası olarak algılar. Oysa ki depresyon bir hastalıktır.

-Kadınların depresyona yakalanma riski erkeklere oranla daha fazladır. Yapılan çalışmalar kadınların erkeklere göre daha fazla depresyon yaşadığını göstermektedir.

-Aşırı hassasiyet, eleştiriye duyarlılık depresyonu tetikleyen psikolojik faktörlerdendir.

-Kişilik özelliklerinin farkına varmak, kişisel gelişim açısından önemli olduğu kadar depresyona karşı korunmayı da sağlar.

-Depresyonun tedavisinde terapi de önemli bir yer tutar. Bilişsel Davranışçı Terapi, Dinamik Yönelimli Terapi, EMDR gibi farklı psikoterapi teknikleri kullanılır.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız