Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Doğum Sonrası Depresyon

Uzman Psikolog Zehra Erol

Doğum Sonrası Depresyon Zehra Erol e1507712005951 - Doğum Sonrası Depresyon
Anne olmak, bebeğin doğumu kaygı, mutluluk, sevinç gibi farklı duyguların açığa çıkmasına sebep olur. Bu duygusal değişimler anneler için şaşırtıcı olmaz. Doğum sonrası depresyon ise varlığı bilinmesine rağmen anneler için beklenmedik ve oldukça zorlayıcı bir rahatsızlıktır. Doğum sonrası açığa çıkan rahatsızlık annenin kaygılanmasına, şaşırmasına, kendisiyle ilgili olumsuz değerlendirmelerde bulunmasına neden olsa da; bu psikolojik sorun annenin zayıflığı, eksikliği ile ilgili değildir.

Doğum sonrası depresyon belirtileri;
-Enerjide azalma, yorgunluk ve günlük faaliyetlere ilgilinin azalması
-Uyku ve iştahda değişimler
-Sinirlilik, üzüntü ve depresif ruh hali
-Değersizlik, utanç ve suçluluk duyguları
-Bebeğe karşı ilgi eksikliği veya olumsuz duygular
-Konsantre olma ile ilgili güçlükler
-Kendisine veya bebeğine yönelik olumsuz düşünceler
-Başarısızlık ve yetersizlikle ilgili düşünceler
-Bebeğe yönelik kaygılar
-Ölüm veya intihar düşünceleri
-İyi bir ebeveyn olmamakla ilgili endişeler

Hormonal değişimler, stres doğum sonrası depresyona zemin hazırlayabilir. Doğumla birlikte çocuğun bakımı ile ilgili endişeler, uykusuzluk ve hormonlardaki belirgin değişimler annenin duygusal dünyasını önemli ölçüde etkiler. Geçmişte depresyon geçirmiş olanlar, eş ile ilişkide problemler, düşük özsaygı, adet öncesi gerginliği yüksek düzeyde yaşayanlar, hamilelik sırasında stresli yaşam olayları (sevilen birinin kaybı, şiddet görmek vb..), sosyal desteklerin zayıflığı da risk faktörlerindendir. Depresyonla birlikte bebeğe ve kendine yönelik kaygı, olumsuz düşüncelere giren anne; anneliğini de sorgulamaya başlar. Oysa ki depresyon kötü bir anne olduğunuzu değil sadece çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamak için çok fazla çaba gösterirken yorgun, bitkin düştüğünüzün, kaygı hissettiğinizin göstergesidir.

Doğum sonrası depresyonda ilk düşünülen yöntemlerden biri psikoterapidir. Yoğun ve düzenli terapi seanslarından anneler oldukça faydalanırlar. Annenin psikolojisini etkileyen faktörlerden biri de eşiyle olan ilişki zorlukları ise evlilik terapisi de gündeme gelebilir. Rahatsızlık döneminde kendi kendine geçer diye düşünerek destek almamak sürecin zorlaşmasına ve bebeğinde etkilenmesine neden olabilir.

Bu süreçte kişinin;
-Doğum sonrası destek oldukça önemlidir. Çocuk bakımında da, ev işlerinde de sosyal desteklerden faydalanması.
-Dinlenmek için kısa aralıklarlada olsa zaman ayırması
-Herşeyi mükemmel yapmak çabasının azaltması oldukça faydalı olacaktır.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız