Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Duygular

Uzman Psikolog Zehra Erol

Duygular Zehra Erol e1505992767648 - Duygular

Duygular yaşamımızda temel öneme sahiptir. Ne hissettiğimizi ve neden hissettiğimizi anlamak;

-Kendimizi tanımamıza yardımcı olur.
-Karar vermemizi kolaylaştırır.
-Sağlıklı kişilerarası ilişkiler kurmamızda hayati öneme sahiptir.
-Sorunlar karşısında sağlıklı baş etme yöntemleri geliştiririz.

Yaşananların bizim üzerimizdeki etkisini anlamamız için sadece düşünceler yeterli değildir. Duygular da temel öneme sahiptir. Duygularımız da; düşünce ve davranışlarımız üzerinde etkilidir. Bunun tersi de geçerlidir. Düşünce ve davranışlarımız da farklı duygular açığa çıkmasına neden olur. Bu nedenle duyguları algılamak, tanımak ve uygun tepkiler geliştirmek yaşamımız üzerinde kontrol sağlamak açısından önemlidir. Duygularımız zorlayıcı olduğunda veya bizi bunalttığında üzerimizde yarattığı baskı nedeniyle olumsuz olarak değerlendiririz. Oysa ki; duygunun iyisi, kötüsü, yanlışı, doğrusu yoktur, duygular vardır, bizim için yol göstericilerdir. Farklı duyguların üzerimizde farklı etkileri vardır. Kısaca bahsedersek;

– Duyguların şiddeti arttıkça bazen hissettikleriniz sizi yanıltabilir. Örneğin; Yoğun kaygı yaşandığında düşünceler kafa karışıklığına neden olabilir. Sınava girecek bir kişi yoğun endişe duyduğunda yeterince çalışmış olmasına rağmen başarısız olacağını düşünebilir.

-Duyguların etkisi bedene yansıyabilir. Kaygı, öfke, aşk gibi duyguların bedenimize etkisini yoğun bir şekilde hissederiz. Aşık olduğumuz da karnımızda kelebekler uçuştuğunu, kaygılandığımız da kalbimizin hızlı çarptığını, nefes alış verişimizin değiştiğini fark ederiz.

– Bazen duyguları kabul etmek oldukça zor olabilir. Kabullenmek çözüm arayışı veya değişim içerebilir. Bu bazı kişiler için oldukça zorlayıcı bir durumdur. Böyle bir durumda kişi öfke, kaygı gibi duygularını kabullenmekte zorlanabilir. Örneğin;. Eşine eve geç geldiği için kızan bir bayanın, bir şey olmamış gibi televizyon izlemeye devam etmesi.

-Öfke, aşk, mutluluk, sevgi, üzüntü, kaygı gibi tanımlayabildiğimiz duygular dışında tanımlamakta zorlandıklarımız da vardır. Yetersizlik, değersizlik, çaresizlik, heyecan, affetmek, karamsarlık, hayal kırıklığı, hüzün gibi..

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız