Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Ebeveyn Danışmanlığı

Uzman Psikolog Zehra Erol

Ebeveyn Danışmanlığı Zehra Erol e1507191500375 - Ebeveyn Danışmanlığı
Ebeveyn olmak eşler için yeni ve sarsıcı bir deneyim. Eşlerin birbirlerine en fazla ihtiyaç duydukları süreçlerden biri. Anne ve baba ne kadar çevrelerinden görseler de, kendi çocukluk deneyimlerini hatırlasalar da, kitaplardan bilgi edinseler de, ikinci veya üçüncü çocuk olsa da her bir çocuğun kendine özgü özellikleri nedeniyle danışmanlığa ihtiyaç duyabilirler.

Ebeveyn danışmanlığı; Çocuğun fiziksel, duygusal, psikolojik gelişimi, çocuğun doğumu sonrası annenin psikolojisi, eşiyle ilişkilerine etkisi ve çocuğa yansıması, annelik rolünün anne ve eş tarafından nasıl algılandığı, anne ve babanın çocuğa yaklaşımı gibi konuları içerir. Çocuğun doğumunun ardından çocuk ile anne arasında ilk birkaç yıl bağlanma önemli kavramdır. İlk yıl ihtiyaçlar yılıdır. Bakım, göz kontağı, beslenme bebeğin ihtiyaçlarıdır. Bebek ağlayarak isteklerini belirtir. İdeal olan bebeğe bakan kişinin bebeğin neden ağladığını fark etmesi ve bunu tatmin etmesidir. Zamanla çocuk kelimeleri öğrendikçe, hareketlendikçe çevre üzerinde etkisini fark eder ve gelişir. Bebek ve anne arasındaki bağlanma karşılıklıdır. Bu durum çocuğun beyin gelişimi ve duygusal sağlığı için oldukça önemlidir. Anne çocuk arasındaki ilişkide eksiklikler olunca çocukta duygusal gelişim ve ilişkilerde problemler açığa çıkabilir. Hayatlarının ilk yıllarında uygun ilgi görmeyen çocuklarda gelişimsel aksaklıklar açığa çıkabiliyor. Yaşamanın ilk yıllarında bağlanma problemleri dışında, erken doğum, istenmeyen gebelik, çocuğun anneden ayrılması, annenin mükemmeliyetçi yaklaşımları, ileriki yıllarda çocukta sınır kavramının gelişimi, sorumluluk algısı, ergenlik sorunları gibi konularda ebeveynler danışmanlığa ihtiyaç duyabilmektedirler.

Bu noktada ebeveynleri zorlayan iki önemli unsurdan bahsedebiliriz.

-Çocuğun davranışlarının kişiselleştirilmesi

-Yaşanan olumsuzluklarda ebeveynlerin enerjilerini kendilerini suçlayıcı, kendinden şüphe eden yaklaşımlara yönlendirmeleri.

Ebeveyn danışmanlığının bir parçası da bu yaklaşımlar üzerinde de çalışmaktır.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız