Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

En Sık Görülen İlişki Problemleri

Uzman Psikolog Zehra Erol

En Sık Görülen İlişki Problemleri Zehra Erol e1507022670438 - En Sık Görülen İlişki Problemleri
Yaşam ilişkilerle anlamlı. Sevilmek, ilgi görmek, güvenebilmek, kabul gördüğünü ve önemsendiğini hissettiğin bir çevrede yaşam çok daha kolay. Farklı özelliklerimiz, yaşanan olayların etkisi, günlük rutin stresler, gelecekle ilgili hedefler ilişkilerdeki problemlerin nedenlerindendir. Yakın ilişki ve evlilik sorunları kişilerin yaşamını derinden etkiler. Problemin yoğunluğu ve tekrarlıyor oluşu üzüntü, sıkıntı ve karamsarlığa neden olabilir.

Sorunların tekrarlıyor olması bazen çözümü görmeyi de zorlaştırır. Ancak yine de bu sorunlar üzerinde çalışarak ilerleme kaydedilebilir. Eşlerin en sık vurguladıkları ilişki problemleri nelerdir.

Sorumlulukların paylaşılmasındaki dengesizlik; Kadınlar ev işleri, çocuklarla ilgilenmek konusunda eşlerinden destek almak konusunda zorlandıklarını vurgulamaktadırlar. Kadınlar ilişki ile ilgili sorumluluklarda eşlerinden yeteri kadar destek görmedikleri daha sık söylemektedirler.

Gerçekçi olmayan beklentiler, Karşı taraftan beklenenlerle, kişinin yapabildikleri arasında dengesizlik olması ilişkilerde sorun yaşanmasına neden olmaktadır.

Aldatma; tek gecelik ilişkiler, internet üzerinden seks, uzun süreli ilişki vb..

Cinsel problemler; Vajinusmus(cinsel ilişkiye girememe), cinsel isteksizlik, orgazm olamama, erken boşalma, sertleşme problemleri gibi cinsel problemler

Temel değer ve inançlardaki farklılıkların varlığı. Bu farklılıklara saygı gösterme zorlukları

Sınırlarla ilgili zorluklar. Kendi kişisel sınırlarını zorlayarak karşı tarafı mutlu etmeye çalışmak. Karşı tarafın alanlarını ihlal etmek.

Sosyal yaşamın ve ilgi alanlarının zamanla daralması.

Yaşamdaki değişimler karşısında uygun başa çıkma mekanizmaları geliştirememek. Taşınma, yakınların kaybı, iş değiştirme yaşamdaki değişimlerdir ve stres oluşturabilir. Bu durumlarla başa çıkmada zorlanma ilişkileri etkileyebilir.

Bağımlılıklar; Farklı bağımlılıklar vardır. İnternet (oyun, sosyal ağlar vb..), yemek yeme, seks, kumar, alkol, madde bağımlılığı. Hangi bağımlılık olursa olsun ilişkileri etkiler.

Aileye aşırı bağımlılık; Aile bireyleri ile eşi ile ilişkisinde sınırların net olmaması, denge oluşturamamak. Aile bireylerinin ilişkiye veya evliliğe müdahalesi.

Manipulatif davranma; İlişkiyi kontrolü altına alma ve karşı tarafı belli bir hedefe, düşünceye yönlendirerek, kendi isteklerini yaptırmak için çabalama.

İletişimin yetersizliği; karşı tarafı anlama çabası yerine kendini anlatmak için çabalamak, yargılayıcı, aşırı eleştirel yaklaşımlar.

Aile içi şiddet; Fiziksel, sözel, ekonomik ve duygusal şiddet.

Kıskançlık duygusunun kontrol edilmesinde yaşanan güçlükler nedeniyle karşı tarafı aşırı kontrol etmeye yönelik yaklaşımlar.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız