Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Evlenmeden Önce Evlendikten Sonra

Uzman Psikolog Zehra Erol

Evlenmeden Önce Evlendikten Sonra Zehra Erol e1507184410886 - Evlenmeden Önce Evlendikten Sonra
Eşlerin evlilik sürecinde en sık dile getirdiği yakınmalardan biri de eşinin değiştiğine yönelik yargılayıcı yaklaşımlardır. Evlenmeden önce sen çok farklıydın evlendikten sonra değiştin şeklindeki söylemler ilişkilerde sıkça görülür. Gerçekten de evlenmeden önce evlendikten sonra kişilerde değişimler mi oluyor? Evlilik öncesi ve sonrasında eşlerin birbirlerini farklı algılamalarına sebep olan faktörlerden kısaca bahsedelim.

-Duygusal ihtiyaçlar en az fiziksel ihtiyaçlar kadar önemli. Geçmiş yaşantılarında duygusal ihtiyaçları konusunda yeteri kadar doyum sağlayamayan kişi daha çok duygusal ihtiyaçlarına odaklanmaktadır. Bu duygusal ihtiyaçların varlığı (sevilme beğenilme gibi) yeterli gelmekte odak noktası bu ihtiyaçlar olmaktadır.

-Evlilik öncesinde tolerans daha fazladır. Sorunlar yine var olsa da bu problemler inkar edilir veya görmezden gelinir. Başta karşı tarafı üzmemek, kırmamak adına gösterilen tolerans tekrarlar arttıkça zamanla karşı tarafı yorar, öfke, kızgınlık ve üzüntüler açığa çıkmaya başlar.

-Evlenmeden önce olmadığına inanılan sorunlar aslında var olan ama başka odak noktaları nedeniyle önemsenmeyen sorunlardır. Evlenecek miyiz, nişan nasıl olacak, nerede oturacağız, nikah nasıl olacak vb.. konular üzerinde yoğunlaşıldığı için bazı problemler gözden kaçar veya evlilik stresi nedeniyle açığa çıktığına inanılır. Evlilik süreci stresli bu süreç sona erdiği zaman sorunlarında kendiliğinden azalacağı düşünülür.

-Bazı durumlarda da aile bireyleri ve çevre yaşanan sorunları azımsama eğilimindir. Herkesin kusur vardır, olur böyle şeyler diyerek sorunu yok sayarlar ve evlenecek kişi durumun biraz da olsa farkına varsa da destek olmazlar. Böyle durumlarda kişi kendi de tereddüt edebilir acaba yalnış mı değerlendiriyorum sorusunu kendi kendine sorabilir.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız