Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Evliliklerde Yaşanan Problemler

Uzman Psikolog Zehra Erol

Evliliklerde Yaşanan Problemler Zehra Erol e1507183339753 - Evliliklerde Yaşanan Problemler
Evlilik farklı bireysel özelliklere, değerlere, kültürel yapıya ve ayrı aile yaşantılarına sahip iki insanın bir araya geldikleri kendilerini yeniden değerlendirdikleri özel bir süreçtir. Evlilik yaşam içindeki önemli değişimlerdendir. Evliliklerde yaşanan problemler farklı açılardan değerlendirilebilir. Ancak öncelikle evliliğin başlangıç aşamasını ve neden evlilik kararı alındığını anlamak da fayda var.

Eşler nasıl evlendikleri sorulduğunda aşık olduklarını veya mantıklı seçim yaptıklarını söyleseler de kişinin farkında olduğu ve olmadığı bir çok faktörde rol oynar. Eş seçiminde kişiyi etkileyen üç önemli faktör; fiziksel çekicilik, toplumsal statü, gelir düzeyi. Bunlar dışında toplum içindeki tepkileri, aile yapısı, kültür yapısı, benzerlikler/farklılıkların dikkat çekici olması, dini inançlar, politik görüş, ortak zaman paylaşımları, olaylara benzer yaklaşımlar oldukça etkilidir. Bu bahsettiğimiz nedenler eş seçiminde kişiyi etkilese de kişilerin kendilerini tanımadan, (kim olduğu, kişisel sınırları, amaç ve hedefleri, sorumluluk algısı) evlilik kararları evlilikte yaşanan problemler de önemli unsurlardandır. Diğer sebepleri irdelediğimizde;

-Evlilikte eşlerin sahip oldukları rollerin getirdiği sorumlulukları yerine getirip getiremeyeceğine dair değerlendirmede bulunmadan evlenmek.

-Ailenin evlenmeye yönelik baskısı

-Karşı cinsle ilgili yeterince tanınmadan evlenmek, karşı cinsle ilgili ön yargılar

-Son dönemde özellikle bireysel özelliklerden çok kişinin nasıl göründüğü, hangi konumda olduğu ve çizdiği tabloya bakarak evlenmek.

Yaşam içinde devam eden her süreçte olduğu gibi evlilikte üzerinde emek harcanması gereken özel bir yapıdır. Çaba sarf ederek, sabır ve özenle yaklaşıldığında büyür ve gelişir.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız