Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Eyvah Annem Narsistmiş!

Uzman Psikolog Zehra Erol

Eyvah Annem Narsistmiş Zehra Erol e1506412435585 - Eyvah Annem Narsistmiş!

Narsist kişilerin kendisinin ve diğer insanların duyguları ile teması zayıftır. Çevresindeki insanların duyguları ile ilgili farkındalıkları zayıf olduğu için çocuklarını tanımakta ve empati kurmakta zorlanırlar . Narsist annelerin çocuklarının en büyük yakınması sevginin ifadesi ve iletişim sorunlarıdır. Narsistik annenin sevgisi genellikle koşulludur. “Böyle yaparsan”, “Bu şekilde davranırsan” seni severim, “Senin değerini yaptıkların belirler” mesajını verir.

Bu yaklaşım tarzı çocuğu değersiz hissettirdiği için çocuk da kendini değerli hissetmek için didinir durur.

Narsist annenin çocuğunun ne olacağı, kimlerle görüşeceği konusunda manipulatif yaklaşımları onların alanını işgal etmelerine sebep olur. Çocuklarından kendi onayladıkları eylemlerde bulunmalarını isterler. Bunları yaparken de mükemmel görünmek için çabalar dururlar ve farklı yaklaşımlar gösterirler.

-“Sizin için saçımı süpürge etim yine de yaranamadım”, “Bütün gün senin okul kıyafetin için dolaştım, sen de bağırıp duruyorsun başım ağırdı” vb… yaklaşımlarla suçlu hissettirerek çocuğunu kontrol etmeye çabalar.

-“Sen olmazsan yaşamın anlamı yok” mesajı veren ebeveynler, çocuklarına taşıması ağır bir sorumluluk verirler, bu yaklaşımla kontrol sağlamaya çalışırlar.

Narsist annenin farklı yaklaşımları, çocukların farklı etkilenmesine neden olur. Bu etkilenme bazen farkında olarak, bazen de farkına varmadan ömrü boyunca bu rolü sahiplenmesine neden olur.

-İhmal edilmiş çocuk; Narsistik anne kendi ihtiyaçları nedeniyle çocuğuyla yeteri kadar ilgilenmez. Çocuk yeterince ilgi görmediği için sosyal davranışlarında zayıflık vardır. Kaçıngan davranabilir, sosyal davranışlarında zayıflıkları nedeniyle arkadaşları alay edebilir. Örneğin burnunu kıyafetine sildiği için arkadaşlarının alay etmesi gibi.

-Günah Keçisi; Narsistik anne gerek becerileri, gerekse özellikleri açısından yetersiz bulduğu çocuğunun en ufak olumsuzlukta yargılar. Çocuk ne yapsa annesine yaranamaz. Bardak kırılsa beceriksizdir, kardeşine çarpsa dikkatsizdir.

-Parlak çocuk; Anne kendi uzantısı olarak gördüğü çocuğuna aşırı hoş görülüdür. Parlak çocuğun hataları görülmez, hatalarına karşı tolerans çok fazladır.

Narsist anneyle büyüyen kişiler çoğunlukla bağımlı kişilerle ilişki kurarlar. Bu nedenle yakın ilişkilerde problemler kendilerini en çok zorlayan yaşam olaylarındandır.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız