Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Hayır Diyebilmek Neden Zor?

Uzman Psikolog Zehra Erol

Hayır Diyebilmek Neden Zor Zehra Erol e1507106554485 - Hayır Diyebilmek Neden Zor?

Hayır diyebilmek kişinin kendisinin ve ilişkide olduğu insanlarının sınırlarının farkına varması ile mümkün. İlişkilerde belki de en fazla sorun yaşanan alan sınırlardır. Kendi sınırlarımızı vurgularken kullanırız “Hayır” kelimesini.

Karşınızdaki sizden bir şey istediğinde sizi zorlayan, gücünüzü aşan durumlarda “hayır” demek önce hafif bir rahatsızlık uyandırır. Ancak bu rahatsızlık gücünüzü aşan durumlarda, zorlandığınızda yaşayacağınız huzursuzluktan fazla değildir.

Hayır demekte zorlanan kişiler çoğunlukla buna neden olarak karşı tarafı üzmemek, kırmamak vb.. nedenler bulurlar. Ama istemeyerek yaptıkları işlerden dolayı da bir süre sonra karşı tarafla ilişkileri bozulur veya aynı durumu tekrar yaşamamak adına kendileri mesafe koyarlar. “Hayır” diyemeyen kişilerin zorlanmalarının nedenlerinden biri de insanların onları nasıl görecekleri ile ilgili endişeleri. “Hayır dersem beni zayıf görür.” “Hayır dersem onunla görüşmek istemediğimi zanneder.” İnsanların onu nasıl değerlendirecekleri, onunla ilgili nasıl düşünecekleri ile ilgili kaygılarıdır. Kişi “nasıl algılandığı” ile ilgili kaygılarını yönetemediğinde sınırlarını da koruyamaz.

İnsanlar tarafından sevilmek, ilgi görmek ve olumlu değerlendirilmek ile ilgili ihtiyaçları yoğun olan kişiler için hayır demek güçtür. İnsanlarla ilişkilerde karşı tarafı merkeze alan kişiler ilişkilerinde onları mutlu etmeye çabalarlar ve bu çaba bir süre sonra kişiyi yorar. İlişkinin de dengesini bozar. Zamanla hayır diyemeyen karşı tarafı mutlu etmeye çalışan kişi aynı çabayı karşıdan göremeyince mutsuz olmaya başlar. Bu durum ilişkiye de yansır. Bu sebeple ilişkilerde yapabileceğiniz kadarını kabul etmek, zorlandığınız noktalarda “hayır” demek sizin sınırlarınızla ilgili karşı tarafa bilgi verir ve ilişkinin ahengini de korur.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız