Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

İletişim Hakkında

Uzman Psikolog Zehra Erol
letişim Hakkında Zehra Erol e1505657387767 - İletişim Hakkında
İletişim hakkında bir çok bilgi ediniyoruz. İletişimin %65-70’ nin beden dili olduğunu dergilerde, makalelerde okuyor, eğitimlerde sıklıkla duyuyoruz. Yapılan çalışmalarda bunu destekler nitelikte. Ancak bunu bilmemiz yeterli oluyor mu? Söz konusu olan eşiniz, sevgiliniz olduğunda bu bilgiyi kullanmak oldukça zorlaşıyor. Bunun nedenleri;

-Duygu kontrolünün önemi; Yaşantılar sonrası açığa çıkan duyguların yoğunluğu olayın nasıl anlatılacağı konusunda etkin role sahip. Çok yoğun duygularda yaşananların anlatılması zorlaşır. Kontrolsüz davranışlar veya gerçekçi olmayan yorumlar açığa çıkabilir.

-Yakın ilişkilerde kişilerin duyarlı olduğu konularda sözler, beden dilinin, yaşanan olayın bütünün önüne geçebiliyor. Örneğin çocukluğundan beri aşırı sorumluluk alan bunun yorgunluğunu yaşayan kişiye eşi “ne sorumsuzsun” dediğinde aşırı hassasiyet oluşup kişinin iç sesi bu söylenenlere aşırı yoğunlaşabiliyor.

-Bana ….. dedi

-Ben de ……dedim

-Sonra ….dedi. vb.. şeklinde giden iç konuşmalar..

-Yargılayıcı yaklaşımlar; Arkadaş sohbetlerinde veya romantik ilişkilerde paylaşıp rahatlamak amaçlı başlanan sohbetler, yapılan yorumların yargılayıcı olması nedeniyle iletişim sorunlarına neden olabiliyor.

-Etkin dinlememe. Farklı dinleme şekilleri vardır. Bazen kişi kendi anlatmak istediğine odaklanır ve söyleneni tam olarak dinlemez. Bazı durumlarda da dinlerken yaptırmak istediklerine yönelik malzeme arar ve seçerek dinler.

Aslında bunlar evliliklerde yada arkadaş ilişkilerinde çok da yabancı değil..İki farklı insan bir araya geldiğinde sözleri, davranışları ve beden dili ile kendini anlatmak için çabalar ve aslında anlatır da. Sözler ve davranışlar nasıl biri olduğumuzu ifade eder; kendimizi nasıl gördüğümüzü yada görmek istediğimizi.. Bunları görmek her zaman yeterli olmuyor yaşadığımız olayla ilgili kendi kendimize yaptığımız yorumlar bazen süreci anlamamızı zorlaştırıyor ve kendimizi çözülemez durumun içinde buluyoruz.. İlişkilerde paylaşmak önemli ama bazen durmak duygumuzu ve durumu anlamak da önemli. Durumu kavramak sürece bütün olarak bakmakla mümkün buda sözler kadar, davranışlar ve beden dilini de içerir. Yaşanan olayın oluşturduğu yoğun duygusal tepkilerin azalması, süreçle ilgili değerlendirme yapmak ve iletişimi devam ettirmek önemli. İletişim hakkında bilinmesi gereken noktalardan biri de; iletişim adına karşı tarafında adım atmasının önemli olduğudur.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız