Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

İlişki Sona Erdiğinde Yaşanan Mutsuzluk

Uzman Psikolog Zehra Erol

lişki Sona Erdiğinde Yaşanan Mutsuzluk Zehra Erol e1508235321600 - İlişki Sona Erdiğinde Yaşanan Mutsuzluk
İlişki sona erdiğinde yaşanan mutsuzluk beklenen bir durumdur. Ancak ilişkinin sonlanma şekli, kişilerin bireysel özelliklerine bağlı olarak da kaygı ve depresyonun açığa çıkmasına sık rastlanır. Belirli bir süre devam eden bir ilişki nasıl oluyor da çiftlerin birbirlerini veya kendilerini suçladığı bir ayrılıkla sona eriyor. Aslında bu sorunun cevabı tüm süreci gözden geçirmekle mümkün. Kişinin iç dünyasında ki hüzün, acı ve ağrının nedeni ilişkinin içeriğinde yaşanan örseleyici yaşantılar kadar bitişi ile başlayan stresli süreçler.

Stresi arttıran nedenlere göz gedirirsek;

-Ayrılıkla birlikte geçmişin muhasebesini de yaparsınız. İlişki sürekliliği için gösterilen çaba tekrar değerlendirilir. Bu değerlendirme de kişi aşırılık veya eksilik görürse o zaman ciddi düzeyde duygusal karmaşa başlar.

-İlişkide bir takım sorunlar açığa çıkmaya başladığında sadece kendi eksikleriniz, hatalarınız üzerinde durmanız ilişkinin nereye doğru gittiğini görmenizi zorlaştırır. İlişki iki eş de birlikte çalıştığında ileri doğru ilerler. Tek kişinin çabası bir noktada ilerlemeyi zorlaştırır. İlişki ayrılıkla sonuçlandığında da kendi eksikleriniz üzerinden değerlendirmeye devam etmek bu kez kendi bireysel yaşamınız içinde ilerlemenizi zorlaştırır.

-Sadece eşinizin zorlayıcı yönlerine odaklanmak da kendi sorumluluklarınızı azımsamanıza, geliştirmeniz gereken yönlerinizi gözden kaçırmanızaa neden olur. İlerleyen süreçlerde yeni başlayan ilişkilerinizde de aynı sorunları yaşamanıza zemin hazırlar.

-Belki de en zorlayıcı olan da eşinizin ayrılık sinyalleri verdiğini fark edersiniz. Bitiş konuşmaları veya devam etmek için çaba göstermesini beklerken birden ortadan kaybolması. Bu bazen bir notla olabilir. Bazen de ben ayrılıyorum deyip veda konuşması yapma fırsatı bulamadan da olabilir. Vedalaşmanın olmaması sürecin tamamlanmasını zorlaştırır.

-Gizlice takip etmek; ayrılık sonrası partnerinizin ne yaptığını merak etmek için biraz zaman harcamak olağandır. Ancak bu süreklilik halini aldığında zamanınızın çoğunu bu şekilde harcadığınızda ilişkinin bittiğini idrak etmenizi zorlaştırır.

-Ayrıldıktan sonra kimseyi bir daha asla o kadar sevemeyecekmiş gibi hissedersiniz. Buda geleceğe yönelik umutsuzluğa neden olur.

-Ayrılığın ardından yeni bir sürece uyum sağlamanın getirdiği zorluklar mutsuzluk ve üzüntü yaratabilir ki bu doğaldır. Dönüşümler ve iyi hissetmek ayrılığın hemen arkasından olmaz. Bu nedenle sabretmek ve bu zorlu sürecin üstesinden geleceğinize inanmak oldukça önemlidir.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız