Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

İlişki Terapisi

Uzman Psikolog Zehra Erol

lişki Terapisi Zehra Erol e1507534659595 - İlişki Terapisi
İlişkilerde sorunlar açığa çıktığında doğal olarak çiftler önce kendi aralarında çözüm yolu ararlar. İlişki terapisi; yaşanan sorunların tekrarı ve uzun soluklu olması durumunda psikolojik destek arayışı ile devreye girer. Psikolojik yardım aşamasında eğer çiftlerin ikisi de psikoterapi sürecine katılma konusunda istekliyse bu durumda çift terapisinden bahsetmek mümkün. İlişkilerde problemlerle başa çıkmak zorlaştığında eşlerden biri psikolojik yardım almak önerisinde bulunabilir.

Ancak eşlerden sadece biri yardım almak istiyorsa bireysel terapiden söz edebiliriz.

İlişki terapilerinde en fazla karşılaşılan sorun alanlarından bahsedersek;

-Duygusal yakınlıkla ilgili sorunlar; Birlikte geçirilen zamanın azlığından yakınma, partnerin ilgisini yeterli bulmama, kişinin kabullenildiğini hissetmemesi, sevgi ve ilginin azlığı.

-Duyguların ifadesi ile ilgili sorunlar; Öfke, sevgi, kaygı gibi duyguların kontrol zorluklarının yarattığı sorunlar.

-Stresle karşılaşıldığında çözüm oluştururken karşılaşılan sorunlar; Yaşam içindeki değişimler, yaşanan sorunlar karşısında çözüm yolları arandığında farklı algılama ve yaklaşımların çözüm arayışını zorlaştırması. Çözüm sürecindeki tıkanıkların kendisi de bir süre sonra stres halini alır.

-Maddiyatla ilgili sorunlar; Maddi sorumlulukların dengesiz dağılımı, para harcamadaki farklılıkların sorun haline dönüşmesi, paranın kontrolü ile ilgili problemler.

-Cinsellikle ilgili problemler

-Sosyal yaşamla ilgili sorunlar; Yetersiz sosyal yaşam, birlikte program yapma zorlukları

-İletişim ile ilgili sorunlar; Etkili iletişim sağlıklı bir ilişkinin parçasıdır. Birbirine zaman ayırmak, yaşananlar ve ortak ilgilerle ilgili konuşmak oldukça önemlidir. En sık karşılaşılan iletişim sorunları, dinleme ve empati kurmakla ilgili zorluklar, yargılayıcı yaklaşımlar, birbirini suçlama, sözel şiddetin varlığı.

-Aldatılma ile ilgili problemler

-Çocuk yetiştirme tutumlarında farklılıklardan kaynaklı sorunlar

-Sorumlulukların paylaşılması ile ilgili sorunlar.

-Çiftlerden birinde var olan depresyon, kaygı bozukluğu, bağımlılık vb.. psikolojik sorunun varlığı ilişkiyi de etkiler. Böyle bir durumda bu var olan rahatsızlığın tedavisi başlanmalıdır. Süreç içinde ilişki terapisi de devreye girebilmektedir.

İlişki terapisi çiftlerin ilişkileri ile ilgili çalışmasını gerektiren süreçtir. Çiftlerin iletişimi güçlendirmek. İlişkilerine bakış açısı, duygularını ifade ediş şekilleri, duygu kontrolü üzerinde çalışılması. Eşlerin davranışlarının ilişkiyi nasıl etkilediğini farkına varması, işlevsel olmayan davranışların değiştirilmesi terapi sürecinin bir parçasıdır.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız