Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

İlişkiler ve İnternet Kullanımı

Uzman Psikolog Zehra Erol

Ilişkiler ve İnternet Kullanımı Zehra Erol e1505819187428 - İlişkiler ve İnternet Kullanımı

İlişkiler ve internet kullanımı arasındaki bağlantının farklı boyutları vardır. İnternet kullanımının bilgi edinmede ve iletişim kurmada giderek önemi artmakta ve merkezde yer almaktadır. İnternet bağımlılık haline gelip yüz yüze ilişkilerimizi azaltmadığı sürece zarar verici değildir aksine sosyal anlamda faydalı da olabilir. İlgi alanınız olan konularda güvenilir sitelerde yeni sosyal çevreler oluşturulabilir.

İnternet yüz yüze olmasa da sosyal bir alan olması, insanların farklı kişilerle ilişki kurmasını kolaylaştırmaktadır. Benzer aktivitelere, ilgi alanlarına sahip kişilerin tanıştığı, paylaşımlarını arttırıp birbirlerinin deneyimlerinden faydalandığı ortam olması açısından yararlıdır. Yakın ilişki kurma amaçlı internet kullanımının kişinin psikolojisine etkisinden bahsedecek olursak; internette ulaşabildiğiniz kişi sayısı ve ilişkilerin çeşitliliği fazla iken ilişkilerin derinliği zayıftır. İnternet üzerinden iş arkadaşı, okul arkadaşlarını hızla bulmak mümkün bu anlamda ilişkileri geliştirici.İnternet her iki cins için kadın erkek ilişkileri açısından zengin bir kaynak olsa da ilişkilerin niteliği ve sürekliliği konusunda sıklıkla problem yaşanmaktadır. Bunun en önemli nedeni kişilerin kendileri ile ilgili gerçek bilgileri vermemesi. Yalan söylemek, var olan özelliklerini abartmak, kendini olduğundan farklı anlatmak gibi nedenlerle ilişkilerde tanışmalar sonrası süreç de devamlılık sağlanamamaktadır. İnternette kişinin kendisiyle ilgili verdiği bilgiler üzerinden değerlendirme yapmak buna göre ilişkiyi sürdürme çabasının kişiler üzerinde oldukça sarsıcı etkileri olmaktadır.

İnternette kişinin nerede çalıştığı, hangi okulu bitirdiği, nerde yaşadığı vb..bilgileri dikkate alarak ilk iletişim başlamaktadır. Bunlar yaşantıların benzerliği anlamında önemli olsa da bir ilişkinin devamlılığı konusunda temel öneme sahip olan güven, saygı, sosyal yaşam becerileri konusunda bilgi vermemektedir. Benzer yaşantıların varlığının yarattığı heyecan ilişkinin sürmesini sağlayan becerilerin (saygılı davranma, güvenli davranış, empati..) yokluğunun fark edilmesiyle ciddi hayal kırklığına neden olmaktadır. Bu durum rağmen internet her birey için ciddi anlamda ilişki kurma potansiyeli sağlamaktadır. Ancak özellikle yalnız kalma ile ilgili kaygısı olanlar, insanlar tarafından beğenilmeye yoğun düzeyde ihtiyaç duyanlar için internet ciddi anlamda ilişkiler için kaynak olmakta bir yandan anlık rahatlamalarına diğer yandan da sıkıntılarının büyümesine de sebep olmaktadır.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız