Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

İlişkilerde Erkekleri Zorlayan Konu; Empati

Uzman Psikolog Zehra Erol
lişkilerde Erkekleri Zorlayan Konu Empati Zehra Erol e1507400600223 - İlişkilerde Erkekleri Zorlayan Konu; Empati
Kadın erkek ilişkilerinde kadınların en fazla sorun olarak getirdiği konulardan biridir empati. Empati kurma zorluğunu kadınlar daha sık dile getirse de erkekler de benzer şekilde eşlerinin kendilerini anlamadığından yakınmaktalar. Eşlerin bu yaklaşımları nedeniyle de ilişki süresinde iletişim zayıflamakta, birlikte geçirilen zamandan alınan keyif azalmaktadır. İlişkilerde karşı tarafı kabullenmek, saygı göstermek ve içten olmak gibi bileşenler birbirini anlamayı ve empati kurmayı kolaylaştırır. Empati nedir?

Empati karşınızdaki kişinin duygularını algılamak, olaylara onun bakış açısı ile bakabilmeyi içerir. İlişkilerde karşı tarafı anlamak onun dünyasında yaşadıklarını nasıl yorumladığını fark etmek ile başlar. İletişim kurulan kişinin duygu ve düşüncelerini doğru algılamakla devam eder. Anladığınızı karşı tarafa aktarabildiğinizde de süreç tamamlanır. İletişimde karşı tarafı ne kadar anlarsak anlayalım, onu anladığımıza dair mesajı iletemiyorsak tamamlanmış bir empati sürecinden bahsedemeyiz.

Özellikle ilişkilerinde sorun yaşayan çiftlerde psikolojik destek sürecinde en sık karşımıza çıkan sorunlardan biridir empati kurma güçlüğü. Bireylerin bu süreci zorlaştıran yaklaşımlar vardır. Nelerdir bunlar?

-Yargılayıcı yaklaşımlar; ne kadar yanlış, nasıl böyle bir şey yaparsın, hatalısın vb..

-Karşı tarafın getirdiği konuya çözüm getirme çabası nedeniyle fazlaca müdahalede bulunma

-Karşı tarafın bedensel tepkilerinin göz ardı edilmesi

-Karşı tarafla yakınlık anlattıklarını gerçekçi bir şekilde değerlendirmeden ona hak vermek “haklısın” demek.

-Ben olsaydım yaklaşımı; bu kişiler karşı tarafı anlama çabası yerine kendi yaşadıkları üzerinden durumları değerlendirirler. Ben olsaydım “böyle hissederdim”, “ben olsaydım böyle düşünürdüm”, “ben olsaydım …..davranırdım” şeklinde duruma yaklaşmak.

-İlişkilerle ilgili ön yargılar anlatan kişinin kendini açık ve net ifade etmesini de engeller. Etkili iletişim için bireyin samimiyetle, açık bir şekilde duygu ve düşüncelerini ifade etmesi önemlidir. Örneğin; evlenmek isteyen bir kadının bu isteğini açık bir şekilde partneriyle paylaşamaması. (Kadınlar her ilişkilerine evlenmek için başlarlar yaklaşımının verdiği rahatsızlık nedeniyle karşı tarafla evlilik konusunu konuşamayabilir.)

Psikolojik destek sürecinde çiftler yaşadıkları problemlere çözüm yolları aradıkları süreçte sorunlar ne kadar karmaşık veya zaman zaman zor görünse de anlaşıldıklarını hissettiklerinde ilişki için çaba sarf etmek çok daha kolaylaşmaktadır.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız