Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

İlişkilerdeki Ön Yargılar

Uzman Psikolog Zehra Erol

lişkilerdeki Ön Yargılar Zehra Erol e1506410669495 - İlişkilerdeki Ön Yargılar
İlişkilerde daha önce edinilen deneyimler yol göstericidir. Geçmiş deneyimlere dayanarak peşin hükümlü olmak ise sorun yaratır. İlişkilerdeki ön yargılar sadece kişinin kendisinin yaşadığı deneyimler değil çevrenin deneyimlerinin etkisiyle de oluşur. İlişkilerdeki ön yargılar nelerdir;

-Kusursuz ilişki arayışı; “hayatta her şeyde zorluk var, ilişkimde de olmasın yaklaşımı” nedeniyle olumsuzluklarla başa çıkmada yaşanan zorluklar.

-Toplumumuzda insanın kalbinin güzelliği yüzüne yansır, temiz yüzlü insanlardan zarar gelmez inancı vardır. Yüz güzelliğine göz karar verir. Kişiliğini anlamak için düşünceleri, duygularını ifade ediş şekilleri, tutumları ve davranışlarına bakmak gerekir.

-İlişkiniz devam ederken vücudunuzda hissettiğiniz her karıncalanma ya da ılıklık hissi aşk olmayabilir. Kaygıda da aşka benzer fiziksel tepkiler ortaya çıkabilir. Özellikle ters giden bir şeyler olduğunu düşünüyorsanız, karşınızdaki kişinin sözler ile davranışları arasında tutarsızlık görüyorsanız sizi etkileyen duyguyu tanımlamak oldukça faydalı olacaktır.

-İlişkide sorun olduğu düşünülen davranış ve tutumların zamanla düzeleceğini inanarak ilişkiyi sürdürme. Bireyin rahatsız olduğu davranışlar ve yaklaşımlarla ilgili iletişim önemlidir. Ancak eş bu konuda yeterli çabayı göstermiyorsa aynı konularda tekrar tekrar konuşmak sorunun kısırdöngüye girmesine neden olur. Süreç bu noktaya geldiğinde psikolojik destek almak önemlidir.

-Yanılgı; Ne varsa dilinde var, çok konuşan bir şey yapmaz! Özellikle cinsellik ve aldatma konularında yapılan espriler sonrasında sık söylenen bir sözdür. Bu söylem herkes için geçerli değildir.

-Cinsellikle karşındaki kişiyi kendine bağlayabilirsin yargısı da çok sık dile getirilir. Tabi ki cinsellik ilişkinin önemli bir parçasıdır, tamamı değildir. Cinsel yaşamda sorunlar varsa ve çözülemiyorsa ilişkinin bitmesine neden olabilir. Ancak iyi bir cinsel yaşam “tek başına” ilişkinin sürmesi için yeterli değildir.

-Karşınızdaki kişinin bir problemi varsa bu nedenle de ilişkinin sorumluluğunu sizinle paylaşmıyorsa onun yapamadıklarını bir süre siz yapabilirsiniz. Ancak ilişkinizin başlangıcından itibaren karşınızdaki kişiyi tanımadan bu yaklaşıma girmemekte fayda var. “Bugün ben yaparım, yarın o yapar” düşüncesiyle ilişkinin başlarında yapılan fedakarlıklar sonradan sizin için zorlayıcı olabilir.

-İlişkide fazlaca fedakarlık yaptığınızda bunun nedeninin karşı tarafın özellikleri kadar sizin de özelliklerinizle bağlantılı olduğunu unutmayın. Partnerinizin özelliklerini abartmak veya önemsizleştirmek yerine olduğu gibi görmeye çalışın.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız