Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Kaçıngan Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Uzman Psikolog Zehra Erol

Kaçıngan Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir Zehra Erol e1508236051778 - Kaçıngan Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?
Kaçıngan kişilik bozukluğu belirtileri reddilmeye, eleştirilmeye duyarlılık, sosyal ortamlarda ve kişilerarası ilişkilerde kaçınma ile ön plana çıkar. Kaçıngan kişiler bu hassasiyetleri nedeniyle iş, sosyal ortam yada okul yaşamlarında oldukça zorlanırlar. Kaçıngan kişilik bozukluğu olan kişiler eleştiriye toleransları çok düşük oldukları için böyle bir durumda kendilerini yetersiz, beğenilmemiş hissederler. Kendilerine güvenleri düşüktür.

Bu nedenle yanlış bir şey söylemek, kızarmak, kekelemek, utandıracak bir davranışta bulunmak gibi durumlarda kalmamak için konuşmalarını ve davranışlarını önemli ölçüde sınırlar. Kaçıngan kişilik bozukluğunun diğer belirtileri nelerdir;

-Bu kişilik bozukluğuna sahip bireyler sosyal ortamdaki rahatsızlıklarını bilirler. Bu bilgiye rağmen sosyal ortamlarda konuşulan konuları kendisine yönelik eleştiri gibi algılayabilirler. Bunun nedeni zihninin eleştirilme ve reddedilmeyle aşırı meşgul olmasıdır. Bu hassasiyetleri nedeniyle kişilerarası iletişimin önemli olduğu mesleklerden de kaçınırlar. Açığa çıkan sorunları da oldukça abartarak yaşarlar.

– Sosyal becerilerilerinde kaçınmalarına bağlı olarak zayıflıklar söz konusudur. Kendini sosyal açıdan eksik, yetersiz görmeleri de bu yetilerinin gelişimini kısıtlar.

-Sosyal ortamlardan kaçınmaları nedeniyle yakın arkadaşlıklar, romantik ilişkiler kurmak konusunda oldukça zorlanırlar. Samimi, içten bir ilişkiyi çok fazla arzularlar. Ancak beğenileceklerinden emin olamadıkları durumlarda ilişkilerine mesafe koymaları duygusal bağ kurmalarını oldukça zorlaştırır. Sevildiğinden emin olduğunda kendini ortaya koymaları ilişkilerin başlaması açısından zorlanmalarına neden olur.

-Bu kişiler için risk almak oldukça zordur bu nedenle herhangi bir faaliyete başlamak oldukça güçlük yaşarlar.

-Tek başına faaliyetleri yada yalnızlığı tercih etmelerinin nedeni sosyal etkileşim azaldığında olumsuzluklarında azalacağına inanmalarıdır.

-Kaçıngan kişilik bozukluğu fobilerle birlikte görülebilir. Bu fobiler terapi teknikleriyle çalışılsa da kaçıngan kişilik bozukluğunun da terapisi de oldukça önemlidir.

-Çok istemelerine rağmen duygusal bağ kurma zorlukları, sosyal ortamlarda duydukları rahatsızlık, kişiler arası ilişkilerden kaçınmaları depresyon gelişimine zemin hazılar. Çoğunlukla depresyon nedeniyle psikolojik detsk arayışına girerler. Oysaki kaçıngan kişilik özellikleri terapi süresince üzerinde çalışılması gereken en önemli konudur.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız