Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Kaçıngan Kişilik

Uzman Psikolog Zehra Erol

Kaçıngan Kişilik Zehra Erol e1506673706821 - Kaçıngan Kişilik
Kaçıngan veya çekinik olarak da tanımlanan kişilerin en belirgin özellikleri sosyal ortamlarda yaşadıkları endişenin kendilerine verdiği rahatsızlıktır. Kaçıngan kişiler sosyal ortamlarda rahat değildirler, davranışlarını kısıtlarlar, eleştirilme, ayıplanma, onaylanmama korkuları nedeniyle sosyal ortamlardan uzak dururlar. İnsanlar tarafından sevildiğini onaylandığını hissettiğinde bağlantı kurar. Sosyal ortamlarda eleştirilme ve reddedilme içeren düşünceleri fazladır. Yeni ortam ve aktivitelere girmek de zorlanırlar.

Yeni ortamlara girmek konusunda isteksizdirler, imkan varsa girmemek için nedenler bulurlar. Girmek durumunda kaldıklarında ise gerginlik hissederler. Yaşadıkları gerginlikten de rahatsız olurlar.

Kaçıngan kişilik sadece çekingen, içekapanık olmakla tarif dilemez, kişinin yaşamını farkı şekillerde etkiler. Yeni ortamlarda, kalabalık da konuşmak bu kişiler için sıkıntı yaratan bir durumdur. Nasıl göründükleri ile ilgili endişeleri vardır. Dışardan bakıldığında çekici görülmediklerine, beğenilmediklerine inanırlar. Bu nedenle dışarı çıkmadan önce iyi görüldüğüne inana kadar görüntüleriyle uğraşırlar. İş seçerken sosyal anlamada daha az aktif işleri tercih ederler. Kendilerine ve yeteneklerine güvenleri azdır. Bu da başarısızlık korkusunu gündeme getirir. Bu nedenle yeteneklerinin altında görevler de kalabilirler. Problem oluşma ihtimali olan durumlar üzerinde çok fazla düşünür durumu abartırlar. Sorun olmayacağını anlayınca veya görünce o zaman üzerinde durmaktan vazgeçerler. Kendilerini değerli görmedikleri için çoğunlukla problem yaşayabilecekleri partnerle ilişkiler kurarlar. Reddedilme ve kayıp durumlarındaki hissettikleri acı çok fazladır. İnsan yaşamı içinde sosyal yaşam önemli bir yer tutar. Bu durumlar sıklıkla yaşandığından depresyonu da tetikleyebilir.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız