Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Karar Verme Güçlüğü

Uzman Psikolog Zehra Erol

Karar Verme Güçlüğü Zehra Erol e1507461182813 - Karar Verme Güçlüğü
Karar verme güçlüğü alınan karar sonrasında karşınıza çıkacak durumların sizin üzerinizdeki etkisi ile ilişkilidir. Gün içinde büyük veya küçük çok fazla karar veririz. Ne giyeceğimiz, ne içeceğimiz, kaçta kalkacağımız vb.. Bu kararları daha sık aldığımız için daha kolay görünürken bazı kararları almak oldukça zorlayıcı olabilir. Karar verme durumları yaşamımız üzerinde etkimizi bize hatırlatan durumlardır. Aldığımız kararın hayatımızı nasıl etkileyeceğine dair varsayımlarda bulunuruz.

Bu değerlendirmeler sonucunda bizi olumlu etkileyeceğine inandığımız kararı alırız. Ancak bazı durumlar yaşamımız üzerinde belirgin değişimlere sebep olacağı sadece bizi değil çevremizdeki kişileri de etkileyeceği için karar almak bir miktar daha zor olabilir. Boşanma, taşınma, iş değiştirme vb.. Duygularımız, anılar, ön yargılarımız karar alma sürecini etkiler.

Bu süreçte en iyi kararı alma çabası karar verme sürecini zorlaştıran, psikolojimizi etkileyen en önemli faktörlerdendir. Karar alma aşamasına geldiğimizde etkili stratejiler nelerdir?

-İki alternatif arasından yapılan seçimlerin sonucunda bazı fırsatları kaçırmak veya bazı olumsuzluklarla mücadele etmek gerekebilir. Her açıdan mükemmel bir karar almak çabası yerine hangi zorluklarla baş edebileceğinizi, hangi olumsuzlukları tolere edebileceğinizi anlamak durumu daha belirgin hale sokar ve kararlı olmanızı sağlar.

-Uzun uzun düşünürsen iyi karar alabilirsin yaklaşımı yanlıştır. Karar alırken düşünmek tabiki önemlidir. Ancak sürecin aşırıya kaçması kafanızın karışmasına neden olacağı gibi sezgilerinizden faydalanmanızı da zorlaştıracaktır.

-Aldığınız kararların sonuçları beklediğiniz gibi olmayabilir. Bu sonuçları etkileyen sizin dışınızda da faktörler olduğunu unutmayın; diğer insanlar, koşullar vb..

-Olumsuz bir durumla karşılaşmamak için karar almayı ertelemek sorunun olduğundan büyük algılanmasına neden olabilir. Sorunun kişinin gözünde büyüdükçe de netleşmek zorlaşır.

-Karar alırken yakınınızdaki insanların onayını almak karar verme sürecini zorlaştırır. Her birey durumu kendi öznel deneyimleri doğrultusunda yorumlayacağı için herkesin onayladığı bir karar oluşturmak zordur.

-Kendi deneyimleriniz üzerinde düşünmek ve kendi bireysel özelliklerinizin farkına varmak karar verme sürecini kolaylaştırır. Özellikle en iyi kararı almak ve sorunsuz bir çözüm bulmak arayışında olan kişilerde süreç uzadıkça sıkıntı, kaygı ile birlikte kafa karışıklığı artmakta kişi hiç birşey yapamaz hale getirmektedir. Peki bu noktada psikoterapi yardımı neyi kapsar? Karar verme sürecinde psikoterapi de kişinin karar vermesini zorlaştıran bireysel özellikleri üzerinde çalışılır. Kişinin sorumluluk algısı, beklentiler, duygu kontrolü, ilişki güçlükleri gibi konular üzerinde durulur.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız