Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Kariyer Planlamak ve Meslek Seçimi

Uzman Psikolog Zehra Erol

Kariyer Planlamak ve Meslek Seçimi Zehra Erol e1507203029278 - Kariyer Planlamak ve Meslek Seçimi
Meslek sahibi olmak, kariyer planlamak aslında üzerinde önemle durulması gereken bir konu. Üniversite seçiminde olduğu gibi üniversite sonrasında da kariyer planlamasında bir çok genç plansız ve amaçsız şekilde seçimlerini yapmaktadır. Gelecek kaygıları, çevrenin etkisiyle kendi potansiyellerini kullanabilecekleri alanlardan çok gerçek anlamda sorumluluk almadan, kısa vadeli hedeflere odaklanarak karar vermektedirler.

Birçok gencin gündemdeki olaylar, yaşam şartları nedeniyle gelecekle ilgili karamsar yaklaşımları vardır. Oysa ki kariyer hedeflerinde uzun vadeli ve bütünsel yaklaşım genci riske atabilecek seçimlerden uzak durmasına neden olur. Meslek seçiminde ve iş ararken gencin hayat içindeki öncelikleri, yaşamı nasıl algıladığı, yaşamı ile ilgili uzun vadeli hedefleri, kendini nasıl gördüğü oldukça önemlidir. İş olanakları değerlendirirken gencin sevdiği alanlara yönelmesi doğaldır. Başarılı olabileceğine inandığı iş olanaklarını araştırması uzun vadede etkili olacaktır. Çalışmak istediği kurumlar, alanlar ve şirketlerle ilgili bilgi edinmek de sürecin bir parçasıdır. Bazı yıllarda veya dönemsel olarak bazı meslekler ön plana çıkması bir süre sonra bu alanlarda ki iş imkanlarını kısıtlamaktadır. Bahsettiğimiz noktalar üzerinden bütünsel bir yaklaşımla hedeflere ulaşma ve kariyer planlamasında üç unsur ön plana çıkmaktadır.

-Bireyin kendini tanıması, yaşam içindeki öncelikleri ve uzun vadeli hedeflerini değerlendirmesi ve potansiyellerini ortaya koyacağı alanlara yönelmesi.

-Kişinin yöneldiği iş olanakları, alanlar veya şirketlerle ilgili bilgi edinmesi.

-Uzun vadede iş olanaklarının değerlendirilmesi, mesleklerin geleceklerinin değerlendirilmesi

Bu üç unsur üzerinden değerlendirilme yapmak uzun vadede hedeflerinize ulaşmanıza sevdiğiniz ve başarılı olduğunuz işi yapmanıza yardımcı olacaktır.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız