Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Kayıp ve Yas

Uzman Psikolog Zehra Erol

Kayıp ve Yas Zehra Erol e1506421283643 - Kayıp ve Yas
Sevilen kişinin kaybı sonrasında mutsuzluk, hüzün, keder sürecin bir paçasıdır. Kaybedilen kişi bir yakınınızsa bu duygular daha yoğun hissedilir. Kayıp sonrası oluşan yas süreci duruma verilen tepkidir. Sevilen kişinin kaybı sonrası gösterilen tepkiler belli aşamalardan geçer. Ölüm haberinin ilk duyulduğu an kişi buna inanamaz. Ardından durumu sorgulamaya başlar. Eksikler, yapılamamış olanlar değerlendirilir. Şunu yapsaydım ölmez miydi, keşke ona o sözü söylemeseydim gibi yorumlar yapılır.

Olayın kabullenilmesi ile öfke ortaya çıkar. Ardından kişinin yaşama uyum sağlamakta zorluk yaşadığı, gelecekle ilgili karamsarlık hissettiği mutsuzluk dönemi gelir. Kabullenme aşamasında acıda olsa kişi artık o kişinin olmadığını daha net fark eder ve bu durumla baş etmesi gerektiğini anlar. Ancak bu sürece verilen tepkileri değerlendirirken ve kayıpla baş edebilmek için göz önünde bulundurulması gereken önemli faktörler vardır;

-Kaybın nasıl olduğu

-Kişinin olayla baş edebilmesi için kendisine yardımcı olan kaynakları neler

-Kişinin bireysel özellikleri

-Geçmiş deneyimleri

-Olayları algılayış şekli

-Kişinin sosyo-ekonomik düzeyi

Sevilen kişinin kaybının kabul edilememesi var olan durumu inkarı kişinin psikolojik destek almaya yöneltir. Bu süreçte konuşma terapisi yanında EMDR (Göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden yapılandırma) oldukça etkili bir terapi tekniğidir.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız