Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Kendini Onaylama ve Olumlu Deneyimlerden Faydalanma

Uzman Psikolog Zehra Erol

Kendini Onaylama ve Olumlu Deneyimlerden Faydalanma Zehra Erol e1507645441424 - Kendini Onaylama ve Olumlu Deneyimlerden Faydalanma
Kendini onaylama; bireyin düşünce ve duygularını beğenmesi, kabullenmesi ile ilgilidir. Kişinin yaptıklarını uygun bulması iç huzurunun oluşumuna neden olur. Bireyin kendine saygı duymasını da sağlar. Davranışlarını, bakış açısını onaylamayan kişiler kendilerini olumlu algılamakta zorlanırlar ve kendilerinden memnun olmazlar. Kendilerine yönelik aşırı yargılama ve eleştirme eğilimindedirler. Kendilerini yönelik olumsuz yaklaşımları nedeniyle sorunlarla başa çıkmada güçlük yaşarlar.

Kendi güçlerini değerlendirmek ve görebilmekte zorlanırlar. İnsanlarla ilişkilerde, sosyal ortamlarda etkin olduklarını hissedemezler ve uyum sorunları yaşarlar. Bu durumun üzerine gidebilmek bireyin kendini tanıması ile mümkün olmaktadır.

Birey yaşadıklarını anlamaya ve algılamaya çalıştığında kendisi ile ilgili farkındalıklar geliştirmeye başlar. Onaylanmayan davranışları görebilmek, nedenlerini anlamak ve yeniden yapılandırmaya yönelik çalışmak bireye kendi için çabaladığını hissettirir, gelişime yöneliktir.

Gelişim olumsuz deneyimler üzerine kurulu değildir. Kendini onaylama ve olumlu deneyimlerden de faydalanmak ilerlemeyi sağlar. Yaşanılan olumlu deneyimleri algılamak, bireyin kendi payını görmesi ve takdir edebilmesi de oldukça önemlidir. Kişinin yaşadıklarından edindiği olumlu bilgilerde kişisel gücünün farkına varmasını, gelişmesini ve ilerlemesini sağlar. Bu bilgiler daha mutlu, üretken olmayı ve sağlıklı kişisel ilişkiler geliştirmeyi sağlayan oldukça önemli ipuçlarıdır.

Olumlu kendilik değeri olan kişiler;

-Duygu ve düşüncelerini çevresindeki insanlarla rahatça paylaşırlar. Kendilerini ortaya koyduklarında olumsuz değerlendirileceklerine ilişkin kaygı yaşamazlar.

-Karar almada güçlük çekmezler. Aldıkları kararların sonucunda karşılaştıkları olumlu sonuçlardan dolayı kendilerini takdir ederler. Olumsuzluklarla başa çıkmak için çaba sarf ederler.

-Duygularınını tanımaya, algılamaya ve kontrol etmeye çalışırlar. Duygularını önemserler. Sorunlara çözüm ararken koşulları, duygularını da dikkate alarak, mantıksal yaklaşımlar sergilerler.

-İnsanlarla ilişkilerde uyumludur. Oluşan zorluklarda sosyal becerilerini geliştirmek için çaba sarf eder.

-Kendini eleştirmek yerine, anlamaya çalışır. Onaylamadığı davranışlarını anlayışla karşılar ve geliştirmek için çaba gösterir. Bu gayreti de zamanla kendisini tanımasına, kendisi ile ilgili farkındalıkların artmasına neden olur.

-Sahip olduğu olumlu özellikleri, kişisel gücünü algılamaya çalışır. Stresli ve zorluklarla karşılaştığı dönemlerde; duygusal olarak ciddi düzeyde zorlansa da var olan potansiyelini süreç içinde kullanarak problemleri aşacağını bilir. Beğendiği davranışlarını takdir eder. Olumlu deneyimlerinden faydalanır.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız