Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Kişilik Bozukluğu Olan Kişiler Sorunları İçin Neden Başkalarını Suçlar?

Uzman Psikolog Zehra Erol
Kişilik Bozukluğu Olan Kişiler Sorunları İçin Neden Başkalarını Suçlar Zehra Erol e1506431888492 - Kişilik Bozukluğu Olan Kişiler Sorunları İçin Neden Başkalarını Suçlar
Kişilik bozuklukları; erken yaşlardan itibaren gelişen uzun süreli, katı, düşünce ve davranış biçimlerinin bireyin kişisel ve toplumsal uyumunu zorlaştırmasıyla tanımlanan psikolojik rahatsızlıktır. Kişilik bozukluğu olan kişi duygularını ifade etme ve kontrol etmede de güçlükler yaşar. Duygusal dengesizlik, yoğun duygusal tepkilere bağlı duygu kontrol sorunları vardır. Bu problemlerinden yakın ilişkileri, sosyal ve meslek yaşamı önemli ölçüde etkilenir.

Birey sahip olduğu düşünce ve davranış biçimleri yaşamında olumsuzluklara neden olsa da benimser. Bu nedenle de yaşadıkları sorunun kendi düşünce ve davranış biçimlerinden çok dış dünyadan kaynaklandığına, yaşadığı problemlerde verdiği tepkiler ve yaklaşım biçimlerinde haklı olduklarına inanır. Kendine ve çevresindeki kişilere de haklı olduklarını ifade etmek veya göstermek için çaba sarf ederler. Haklı olduğuna yönelik yaklaşımları değişim konusunda zorlayıcıdır ve kişisel sorumluluk almasını engeller. Bu nedenle içgörüleri zayıftır. Yaşadıkları sorunların nedeni olarak çevresini görürler ve değişimi onlardan beklerler. Öz denetim zorlukları, kendilerini algılayışlarındaki problemler nedeniyle yaşam içinde denge kurmakta zorluk yaşarlar.

Bazı kişilik bozukluklarında bireyler özellikle yaşamda ciddi düzeyde zorlanmalar yaşadıklarında değişim adına adım atmak isterler ancak süreç sabır, emek gerektirdiğinden oldukça zorlanırlar. Attıkları ilk adım sonrasında hızla iyileşme bekleyişleri süreci devam ettirmelerini zorlaştırır. Birden fazla alanda sorun yaşadıkları ve özdenetim zorlukları olduğu için değişimleri dışarıdan beklerler. Çevresindeki kişilerin değişimleri yapabileceklerine inanırlar. Bazı durumlarda sınırları zorlayacak davranışlarda bulunma eğilimleri vardır.

Kişilik bozukluklarının oluşumunu çevresel ve kalıtsal faktörler etkiler. Kişilik bozukluğu olan bireylerin aile öyküsünde aile içi sorunlar, travmalar, ilgisizlik, şiddet, parçalanmış aile, ihmal sık görülür. Bu yaşanan olaylar bireyin kişiliğinin gelişimini ciddi düzeyde etkileyen yaşantılardır.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız