Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Kişilik Bozuklukları Yaşam İçinde Hangi Alanlarda Sorun Yaşar

Uzman Psikolog Zehra Erol

Kişilik Bozuklukları Yaşam İçinde Hangi Alanlarda Sorun Yaşar Zehra Erol e1506763506655 - Kişilik Bozuklukları Yaşam İçinde Hangi Alanlarda Sorun Yaşar

Kişilik; dünyayı algılayış şeklimizi, tutum, düşünce ve davranışlarımızı içerir. Sağlıklı kişiliği olan bireyler günlük yaşam içinde var olan stresle başa çıkabilir, kişilerarası ilişkilerini sürdürebilirler. Kişilik bozuklukları olan kişilerin, ilişkilerine zarar veren gündelik yaşamını bozan tekrarlayıcı katı düşünce ve davranışları vardır. Dürtü kontrol zorlukları ve insanlarla ilişkilerde problemleri de belirgindir. Bu kişilerle olan yakın ilişki içinde olan kişiler; “Ne kadar anlatırsam anlatayım aynı şeyi söylüyor, kaç kere söyledim aynı davranışta bulunuyor vb yakınmaları vardır.”

Davranışları kontrol de zorluklar, aşırı veya yetersiz davranış şekilleri çevresindeki insanlarla ilişkilerinde ciddi zorluklar yaşamalarına neden olabilir. Nelerdir bunlar;

-Yakın ve romantik ilişki sürdürmede zorluklar

-Meslek yaşamında istikrarla ilgili güçlükler

-Aile yaşamında tekrarlayan sorunlar

-Kendine ve çevresine zarar veren davranışlarda bulunabilir

Kişilik bozukluklarının nedenleri konusunda tartışmalar devam etmektedir. Kişilik bozukluğunun oluşumuna neden olan faktörler; genetik faktörler, istismar yaşantıları, ihmal, şiddet gibi erken çocukluk dönemindeki travma yaşantılarının etkili olduğu vurgulanmaktadır.

Kişinin kendini yönetebilmeyi geliştirmesi, katı düşünce ve davranışların yeniden organize edilmesi kişinin yaşama uyumunu sağlayabilmesi için temel tedavi uzun soluklu psikoterapidir. Terapide duygu ve düşünceleri düzenleyebilmek, kendi ve çevresine zarar verici davranışların yerine uygun tepkiler geliştirmeye çalışılır. Kişiler arası ilişkilerde yaşanan sorunların farkına varma ve etkili ilişkiler geliştirme de sürecin parçasıdır.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız