Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Merhamet Yorgunluğu

Uzman Psikolog Zehra Erol

Merhamet Yorgunluğu Zehra Erol e1508145550457 - Merhamet Yorgunluğu
Merhamet yorgunluğu acı çeken, mutsuz ve çaresiz kişilere bakmanın, ilgilenmenin sebep olduğu duygusal tükenme halidir. Merhamet yorgunu kişiler kendi ihtiyaçlarından önce karşısındaki kişinin ihtiyaçlarını düşünmeyi çocuklukla birlikte öğrenmeye başlamışlardır. Bu nedenle de iş seçerken de daha çok insanlara yardım odaklı meslekleri tercih ederler. Doktorluk, psikolog, polis, hemşire vb..meslekler de bu yorgunluk daha fazla görülür. Bu mesleklerde kişiler daha çok travmatik yaşantıya sahip bireylerle karşılaşmakta ve onlarla çalışmaktadır.

Özellikle bu tarz mesleklerde iş saatleri, yüksek beklentiler, iş yükünün fazlalığı, tetikleyici olmaktadır. Merhamet yorgunluğunu nasıl tanıyabilirsiniz, belirtilerine göz gezdirelim;

-Depresif, üzgün ve bitkin hissetme

-Ani öfke patlamaları

-İşe gitmek istememe, işten bir an önce çıkmak isteme ve bunun yarattığı gerginlik. İş tatminsizliği.

-Geçmişte yaşadığınız olumsuzlukları tekrar tekrar hatırlamak

-Rahatsız eden rüyalar, uyku zorlukları

-Sosyal yaşamdan ve insanlardan uzak durma isteği

-Kişi kendini zorlayan duyguları baskılamak için alkol tüketimini arttırabilir. Aşırı yemek yeme, sigara kullanma gibi kendine zarar veren davranışlar görülebilir.

-Karar verme ve dikkatini odaklamada güçlükler.

-Kendine yönelik suçlayıcı, aşağılayıcı yaklaşımlar

-Zihinsel yorgunluk

Merhamet yorgunluğu olan kişilerde iş ve iş dışında geçirilen zamanın gözlenmesi, iş yükünün hafifletilmesi bu sorunla başa çıkmada oldukça önemli bir adımdır. İş dışında farklı faaliyetlere yönelmek, stresle başa çıkma stratejileri geliştirmek oldukça önemlidir. Kişinin duygularını ve yaşadıklarını paylaşacağı bir uzmanla görüşmeler yapması oldukça yararlı olacaktır.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız