Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Mükemmeliyetçi Davranışlar Beden Algı Bozukluğunu Pekiştiriyor

Uzman Psikolog Zehra Erol

Mükemmeliyetçi Davranışlar Beden Algı Bozukluğunu Pekiştiriyor Zehra Erol e1506070279153 - Mükemmeliyetçi Davranışlar Beden Algı Bozukluğunu Pekiştiriyor

Her bireyin kendi fiziksel görünümüyle ilgili zihninde bir resim vardır. Bu resim kendisini nasıl algıladığıyla ilgilidir. Algılanan beden imajı oldukça gerçekçi olabildiği gibi, bozuk ya da kısmen gerçek olabilir. Kişi kendisini kısa boylu, kalın dudaklı, koca burunlu ve kilolu olarak tasvir edebilir . Ancak gerçekte burnu ufaksa ve kilolu değilse beden imaj bozukluğundan bahsetmek mümkün. Var olan durumla algılanan ne kadar benzerse kişi kendinden o kadar memnundur.

Fiziksel görünümünden memnun olmayan bedenin görünümünü bozuk algılayan kişiler fiziksel görünümü ile ilgili uğraş halindedir. Kendi belirledikleri standartlara ulaşmak için geliştirdikleri davranışları vardır. Bu mükemmeliyetçi davranışları adeta görev edinir ve kuvvetli şekilde yaparlar. Fiziksel kusurlarını örtmek veya düzeltmek için yapılan bu davranışlar, kişinin kendi bedenini kusurlu algılayışını etkilemekte ve beden algı bozukluğuna katkıda bulunmaktadır. Mükemmeliyetçi davranışlar beden algı bozukluğunu pekiştirir. Peki nelerdir bu davranışlar. Bu davranışlardan bir kaçından bahsedebiliriz;

-Kilosunu belli bir hedefte tutmak isteyen kişinin (Örneğin 50 kilo) sık sık tartılması, aynada kendine bakması ya da kıyafetlerinin sıkıp sıkmadığını, dar olup olmadığını kontrol etmesi. Yemek yerken buna göre öğünler belirlemesi.

-Rahatsız olduğu beden bölgesini saklamak için aşırı çaba sarf etmek; Bacaklarını beğenmeyen kişinin etek giymemesi, çok bol pantolon giymesi. Bacaklarını göstermeyecek şekilde davranması, gizlemeye çalışması.

-Fiziksel görünümünü kusursuzlaştırmak için üzerinde uzun uzun düşünmesi. Sosyal ortamda beğendiği kişilerin görünümüyle kendisininkini kıyaslamak

-Kozmetik ürünlerin aşırı kullanımı, vücut bakımı, saç bakımına aşırı zaman harcama, bunlarla ilgili dergi, site vb.. materyallerle çok fazla zaman geçirme.

Bahsettiğimiz davranışlar kişinin günlük yaşamını olumsuz etkilemeye başlamışsa, görünümü üzerinde uzun süreler düşünüp zaman harcıyorsa psikolojik desteğe ihtiyaç vardır. Süreçte özellikle mükemmeliyetçi davranışlar beden algı bozukluğunu pekiştirdiği için bu davranışların neler olduğunun belirlenmesi ve değerlendirilmesi önemlidir. Kişi uzun süredir bu davranışları tekrar ediyorsa; bir yandan rahatsız olmasına rağmen, diğer yandan da bu davranışları yapması gerektiğine inanabilir. Bu sebepten dolayı davranışların yeniden organize edilmesi sürecinde kişide değişken düşünce biçimi veya davranışlar görülebilir.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız