Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Mükemmeliyetçi Düşünme Biçimi Çekingenliğin Nedeni

Uzman Psikolog Zehra Erol

Mükemmeliyetçi Düşünme Biçimi Çekingenliğin Nedeni Zehra Erol e1507620659198 - Mükemmeliyetçi Düşünme Biçimi Çekingenliğin Nedeni

Çekinik kişilerin en belirgin özellikleri kaygı, utanma gibi zorlayıcı duyguları hissetmemek için kaçınmalarıdır. Eleştirilme, reddedilme ve onaylanmama kaygısı nedeniyle sosyal ortamlardan uzak dururlar. Birden çok kişiyle iletişim kurmak yerine güvenilir buldukları ikili ilişkileri tercih ederler. Sosyal ilişkiler için gerekli becerilere sahip olmadıklarına inanırlar. Kendilerine güven sorunları yaşarlar. Kişilerarası ilişkilerde yaşanabilecek sorunları abartma eğilimleri vardır.

Yeni ortamlara girmek, yeni şeyler denemek sık görülen davranışları değildir. Güvende hissetmediklerinde sosyal yaşamdan çekilme, duygusal mesafe oluşturma gibi.. davranışlar gösterirler. Sosyal yaşamda olduğu kadar, iş yaşamında kendi başına çalışmayı tercih ederler. Tek başına çalışmanın kendisini daha başarılı kılacağına inanırlar. Mükemmeliyetçi düşünme biçimi çekinik davranışların pekişmesine neden olur. En sık görülen mükemmeliyetçi davranışlar; -Sık sık kendini veya başkalarını yargılama -Acı çekmemek, rahatsız olmamak için riske girmemek -Yüksek hassasiyet -Güvende hissetmeye yönelik aşırı kontrol davranışları -En ufak hatanın farkedileceği ve eleştirileceği inancının neden olduğu kaçınmalar Çekinik kişilik özelliğine sahip kişilerle psikoterapinin genel amacı benlik saygısı ve güven duygusunun gelişimini sağlamaktır. Sosyal beceriler geliştirmek, kaçınmaları azaltmak ve eleştiriye dirençli hale gelmesi terapi de geliştirilmeye çalışan hedeflerdendir.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol
www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız