Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Mükemmeliyetçi Kişilik

Uzman Psikolog Zehra Erol

Mükemmeliyetçi Kişilik Zehra Erol e1505898461836 - Mükemmeliyetçi Kişilik

David Burns Mükemmeliyetçi kişilik için; “standartları ulaşılabilen sınırların ve sebeplerin ötesinde” ve dürtüsel olarak imkansız hedeflere ulaşmak için aralıksız didinen ve kendi değerini üretkenlik ve başarıya göre ölçen tanımlaması yapmıştır. Mükemmeliyetçilik sadece yapılan işin limitler çerçevesinde hatasız olması değildir, aynı zamanda kişinin kusursuz olma çabasını da içerir. Bu nedenle mükemmeliyetçi kişilerin kendine güven duyma ve kendini yeterli hissetme konusunda sorunları vardır.

Kendini yeterli hissedebilmesi için yaptıklarından memnun olması, diğer insanların kendini sevdiğini ve onayladığını hissetmesi gerekir. İnsanların onayını almak, yaptığı işlerde başarılı olmak ve bunlar için çaba harcamak olumsuz duygulardan uzaklaşmasını sağlar. Olaylar istemediği gibi gittiğinde çabuk hayal kırıklığına uğrarlar. Hata yapmaya ve yapılmasını duyarlılıkları fazladır.

Mükemmele ulaşma çabaları duygularını ifade etme konusunda zorluklar yaşamalarına neden olur. aynı nedenden ötürü yaşamdan zevk almak anı yaşamakta da zorluk çekerler. Limitlerine ulaşamadıklarında mutsuz olurlar ve yetersizlik duyguları açığa çıkar, bu nedenle de kendilerini olumsuz algılarlar. Buda yaşanan olaylara göre kişinin “kendini değerlendirmesine” neden olur ki birey için oldukça zorlayıcıdır. Mükemmeliyetçiliğin kişinin yaşamını zorlaştırdığı durumlarda terapi oldukça önemlidir. Terapide kişinin kendini tanıması, sınırlarının farkına varması, sorunları ile baş edebilmeyi geliştirmesi hedeflenir. Psikoterapi kişinin yaşam içinde karşılaştığı güçlüklerle baş edebilmesi için sahip olduğu kaynakları kullanabilmek üzere psikoterapistle sistemli şekilde bir araya geldiği ortaklıktır. Mükemmeliyetçi kişiler psikolojik yardım almak konusunda bir yandan istekli diğer yandan da bunu yetersizlik gibi algıladığı için çekimserdir. Uyumlu olmayan mükemmeliyetçilik de psikolojik destek de psikoterapi merkezde yer almaktadır. Kusursuzluğa ulaşma çabası içindeki mükemmeliyetçi kişilerin duyguları ile etkileşiminde zorlukları vardır. Terapi sürecinde duyguların farkına varılması, kabul edilmesi, kişinin limitleri, beklentileri üzerinde çalışılmaktadır.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız