Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Mükemmeliyetçilik ve Yalnızlık İlişkisi

Uzman Psikolog Zehra Erol

Mükemmeliyetçilik ve Yalnızlık İlişkisi Zehra Erol e1507277041870 - Mükemmeliyetçilik ve Yalnızlık İlişkisi
Mükemmeliyetçilik kısaca kusursuza ulaşma çabasıdır. Mükemmeliyetçilik ve yalnızlık ilişkisi mükemmeliyetçiliğin çoklu boyutları üzerinden değerlendirme yapıldığında daha net anlaşılır.

Sevilen kişinin merkezde olduğu mükemmeliyetçilik; Biri ile yakınlaştığınızda karşınızdakinden beklentilerinizin gerçekleşmemesi çoğunlukla sizi hayal kırıklığına itiyorsa ve uzun süredir yalnızsanız romantik ilişkilerdeki mükemmeliyetçiliğinizden kaynaklanıyor olabilir. İlişkide belirli limitler oluşturmak ve belirlediğiniz bu limitlerin katı bir şekilde karşı tarafta var olmasını beklemek veya var olması için uğraşmak. Talep ettikleriniz karşı tarafta olmadığında kişiye rahatsızlık verir. Eğer yeni ilgi duymaya başladığınız biri ise uzaklaşırsınız. Bir süredir ilişkiniz devam ediyorsa ve zihninizdeki ideal eş ile uyuşmadığına inanıyorsanız, önce değişmesi için uğraş vermeye başlarsınız. Bu uğraş kısa da sürebilir, yılları da alabilir.

Kendi merkezli mükemmeliyetçilik; Kişi kendi belirlediği hedefler gerçekleşene kadar ilişki kurmaktan kaçınabilir. Bu hedefler kişiye göre değişse de toplumda ilişki de önemli olduğu vurgulanan özellikleri limit olarak belirleyebilir. Nelerdir bunlar; Fiziksel çekicilik, maddiyat, kariyer vb.. bunlarda hedeflediği düzeye gelmeden insanlara yakınlaşmaktan kaçınır. Örneğin; 65 kilo olan bir bayan 50 kilo olana kadar karşı cinsten uzak durabilir. Araba almak isteyen bir erkeğin araba alana kadar kimseyle tanışmak, yakınlaşmak istemez.

Mükemmeliyetçi kişiler bir neden bulup ilişkiden uzak kaldıkları için yakın olmanın yarattığı kaygıyı da yaşamaktan kaçınırlar. Biriyle yakınlaşmak ilişkide arzuladıklarınızın gerçekleşmesi yanında isteklerinizin gerçekleşmemesinin yarattığı kaygı ile de başa çıkmayı içerir. Bu kaygıyı kişi için çok zorlayıcı olduğundan birey zorlayıcı duyguları yaşamamak için de gerçekçi olmayan yüksek hedefler oluşturabilir.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız